30. decembra 2021

CHIRURG RADÍ (8): 10 PRAKTICKÝCH TIPOV PROTI KŔČOVÝM ŽILÁM

Späť na články

CHIRURG RADÍ (8): 10 PRAKTICKÝCH TIPOV PROTI KŔČOVÝM ŽILÁM

Aj keď sú kŕčové žily z veľkej časti dané geneticky, ich rozvoj môžeme významne ovplyvniť životným štýlom. Náš chirurg, MUDr. Július Muranský, MPH., vám odporučí 10 dobrých rád, ako sa vyhnúť kŕčovým žilám resp. ako zastaviť ochorenie hneď v začiatkoch.

1. Hýbte sa, hýbte sa, hýbte sa

Pravidelne cvičte a športujte, vhodné sú predovšetkým aktivity na podporu cirkulácie krvi v dolných končatinách. Patrí k nim napríklad chôdza, beh a plávanie. Odporučil by som takisto pravidelné prechádzky, ktoré nie sú nijako obmedzené vekom ani fyzickou kondíciou. Prechádzať sa môžete aj vo vyššom veku. Rýchlosť chôdze nie je rozhodujúca, hlavné je, že sa hýbete.

2. Ideálne sú topánky s podpätkom 3 cm

Noste pohodlnú obuv, a to bez ohľadu na to, či idete do práce, na kávu s kamarátkou alebo na prechádzku so psom. Ideálne sú topánky s podpätkom cca 3 cm. Extrémy ako ihličky s 10 cm podpätkom, ale ani tzv. balerínky nie sú vhodné.

3. Pozor na prekrížené nohy pri sedení

Pri sedavom zamestnaní dbajte na správnu polohu nôh pri sedení. Pozor na prekrížené nohy, obmedzujú tok krvi. Viackrát počas dňa sa postavte a na chvíľu sa prejdite. Pravidelné prestávky prospejú nielen vašim nohám, ale aj pracovného výkonu.

4. Noste kompresné pančucháče

Ak máte zamestnanie náročné na státie, noste kompresné pančucháče prípadne si nohy bandážujte elastickým obväzom. Pomôže to udržať lepší tok krvi. Cieľom je sťahovanie žíl odspodu, teda od prstov nôh až hore k lýtkam resp. stehnám. Cievy sú stláčané bližšie k sebe, tým pádom chlopňový aparát lepšie drží a zrýchľuje sa prietok krvi.

5. Nohy vyššie ako srdce

Úľavu od opuchov a bolestí prináša aj polohovanie a vykladanie nôh. Nohy si môžete v ľahu oprieť napríklad o stenu alebo ich aspoň podložiť vankúšmi. Vykladanie nôh sa odporúča aj tehotným ženám, ktoré trpia bolesťami nôh. Podľa štatistík je tento problém veľmi častý a postihuje až 3 zo 4 žien po 20. týždni tehotenstva.

6. Podporte cirkuláciu krvi v žilách masážami

Áno, aj masáže nôh s použitím špeciálnych mastí sú skvelou prevenciou. Pri kŕčových žilách tkvie problém v tom, že krv v žilách stojí a nie je okysličená. Neokysličené tkanivo nám signalizuje, že treba niečo robiť a reaguje bolesťou. V zdravých žilách udržiavajú prietok krvi k srdcu žilové chlopne. V prípade chorých žíl, keď sa žily rozšíria, sa chlopne stávajú nefunkčnými a krv v žilách stojí. Potrebujeme ju preto rozprúdiť a na tento účel sú vhodné aj masáže nôh resp. lýtok masťami s obsahom gingko biloba a pagaštanu konského.

7. Aj jedálniček je dôležitý

Vyhýbajte sa potravinám, ktoré spôsobujú zadržiavanie vody v tele (napr. polotovary, práškové polievky, čipsy, mrazená pizza, fast food, údené mäsové výrobky …) Pozor aj na nadmerné solenie pokrmov.
Do jedálnička odporúčam zaradiť chia semienka, čučoriedky, avokádo, zázvor, cviklu a potraviny bohaté na vlákninu (ovsené vločky, jablká, zeleninové šaláty atď.) Veľmi zdravá je pohánka, ktorá obsahuje bioflavonoid rutín. Ten pomáha zmierňovať ťažkosti s kŕčovými žilami.

8. Hľadajte pomoc v lekárni

Čo sa týka liekov a výživových doplnkov, odporúčam užívanie tzv. venotoník, ktoré obsahujú flavonoidy a diosmín – hesperidin. Tieto látky spevňujú žilovú stenu a zlepšujú jej pružnosť. Uľahčujú tak odtok krvi z dolných končatín.

9. Sledujte svoje nohy

Prvými signálmi kŕčových žíl sú pocit ťažkých, nepokojných, unavených a opuchnutých nôh. Ak u seba spozorujete niektorý z uvedených príznakov, mali by ste čo najskôr navštíviť lekára, ktorý vás dôkladne vyšetrí. Čím skôr pacient príde, tým lepšie. Ochorenie sa včas zastaví a pacient sa nedostane do štádia, kedy je jedinou možnosťou liečby operácia.

10. Nadváha a cigarety sú priťažujúce faktory

Dbajte na svoju hmotnosť. Nadváha zaťažuje naše srdce, kĺby a takisto žily.
Aj keď nikdy nebolo dokázané, že fajčenie je spúšťačom kŕčových žíl, vedie ku kôrnateniu ciev a vo všeobecnosti nemá dobrý vplyv na ľudské zdravie.

Podobné články