fbpx

Blog

Hemoroidy pocas tehotenstva

Chirurg rad├ş (1): ako lie─Źi┼ą hemoroidy po─Źas tehotenstva?

Hemoroidy s├║ jedn├Żm z naj─Źastej┼í├şch ochoren├ş, ktor├Żm trpia bud├║ce mami─Źky. Zauj├şma v├ís, pre─Źo s├║ pr├íve tehotn├ę ┼żeny rizikou skupinou, ako sa daj├║ hemoroidy lie─Źi┼ą a ─Źi existuje nejak├í prevencia? MUDr. J├║lius Muransk├Ż, MPH., sk├║sen├Ż ┼ípecialista s viac ne┼ż 20-ro─Źnou praxou odpoved├í na naj─Źastej┼íie ot├ízky pacientiek.

 

─îo s├║ hemoroidy a ako sa prejavuj├║?

Hemoroidy, ─żudovo naz├Żvan├ę ÔÇ×zlat├í ┼żilaÔÇť, s├║ opuchnut├ę a zap├ílen├ę ┼żily v kone─Źn├şku. Samotn├Ż kone─Źn├şk a jeho sliznicu vystiela hust├í cievna sie┼ą, ktor├í m├í za ├║lohu zabezpe─Źi┼ą v├Ż┼żivu okolit├ęho tkaniva. Probl├ęm vznik├í, ke─Ć sa cievy za─Źn├║ roz┼íirova┼ą, nahromad├ş sa v nich krv a tvoria sa hemoroid├ílne uzly.
Prv├Żmi pr├şznakmi hemoroidov s├║ svrbenie a p├ílenie v oblasti kone─Źn├şka, ─Źo je ve─żmi nekomfortn├ę. N├ísledne sa m├┤┼żu pridru┼żi┼ą krv├ícanie, bolesti, vyklenutie kone─Źn├şka ale takisto aj nafukovanie ─Źi poruchy vypr├ízd┼łovania.

 

Pre─Źo s├║ tehotn├ę ┼żeny rizikovou skupinou v s├║vislosti s hemoroidmi?

Po─Źas tehotenstva prech├ídza ┼żensk├ę telo v├Żrazn├Żmi zmenami a je vystaven├ę nadmernej z├í┼ąa┼żi. Okrem in├ęho s├║ kladen├ę vy┼í┼íie n├íroky aj na cievy. A pr├íve z tohto d├┤vodu je u tehotn├Żch ┼żien ve─żmi ─Źast├Ż v├Żskyt hemoroidov. ─Äal┼í├şmi pri┼ąa┼żuj├║cimi faktormi po─Źas tehotenstva s├║ neust├íle sa zv├Ą─Ź┼íuj├║ci tlak maternice na kone─Źn├şk a tehotensk├í z├ípcha. Pod─ża ┼ítatist├şk ┼łou trp├ş takmer polovica tehotn├Żch ┼żien. Horm├│ny, ktor├ę sa v tehotenstve vytv├íraj├║, oslabuj├║ nap├Ątie svalstva ─Źriev a t├Żm spoma─żuj├║ pohyb stravy v tr├íviacom syst├ęme. V├Żsledkom je z├ípcha, ktor├í n├║ti ┼żenu vyv├şja┼ą v├Ą─Ź┼í├ş tlak pri vytla─Źen├ş stolice, a to negat├şvne vpl├Żva na hemoroidy. Okrem tehotenstva m├í vplyv na vznik resp. zhor┼íenie hemoroidov aj samotn├Ż p├┤rod, kedy rodi─Źka vyv├şja obrovsk├Ż tlak a silu pri tla─Źen├ş b├íb├Ątka.

 

Ak├ę druhy hemoroidov existuj├║?

Z h─żadiska miesta lokaliz├ície rozli┼íujeme vn├║torn├ę, vonkaj┼íie alebo kombinovan├ę hemoroidy. V praxi sa naj─Źastej┼íie vyskytuj├║ kombinovan├ę, ktor├ę m├í a┼ż 70% pacientov. Preto je pri lie─Źbe ve─żmi d├┤le┼żit├Ż komplexn├Ż pr├şstup,
Vn├║torn├ę hemoroidy vznikaj├║ zvy─Źajne n├ísledkom nadmern├ęho ├║silia vyv├şjan├ęho po─Źas vytla─Źenia stolice. U ┼żien sa pozoruje v├Żrazne zhor┼íenie v s├║vislosti s p├┤rodnou n├ímahou. Typick├Żm┬ápr├şznakom je krv├ícanie jasno─Źervenej farby. Krv sa zjavuje na stolici alebo toaletnom papieri. Toto krv├ícanie je chronick├ę a v pr├şpade dlhodob├Żch str├ít v├Ą─Ź┼íieho mno┼żstva krvi cestou hemoroidov, m├┤┼że vy├║sti┼ą do m├ílokrvnosti a nedostatku ┼żeleza v organizme.
Vonkaj┼íie hemoroidy s├║ menej ─Źast├ę a vznikaj├║ pri z├ípale ┼ż├şl ulo┼żen├Żch podko┼żne okolo an├ílneho otvoru a tie┼ż v s├║vislosti s n├ímahou po─Źas vytl├í─Źania stolice ─Źi pri dlhodobo trvaj├║cej z├ípche. Vonkaj┼íie hemoroidy s├║ zvy─Źajne ve─żmi bolestiv├ę. B├Żvaj├║ sprev├ídzan├ę┬ákrv├ícan├şm, ktor├ę ustupuje samovo─żne. Typickou komplik├íciou je vznik tromb├│zy, ─Źi┼że krvnej zrazeniny. Hemoroid s krvnou zrazeninou sa n├íhle zv├Ą─Ź┼í├ş a m├í modrast├║ farbu. Ide o ve─żmi bolestiv├║ komplik├íciu vy┼żaduj├║cu okam┼żit├║ lie─Źbu.

 

Hemoroidy maj├║ 4 ┼ít├ídi├í. Ak├Żmi pr├şznakmi sa vyzna─Źuj├║ jednotliv├ę z nich?

Pod─ża trv. Goligherovej klasifik├ície je mo┼żn├ę hemoroidy rozdeli┼ą do 4 ┼ít├ídi├ş:
1. stupe┼ł ÔÇô ob─Źasn├ę krv├ícanie a pocit diskomfortu v oblasti kone─Źn├şka,
2. stupe┼ł ÔÇô pravideln├ę krv├ícanie po stolici, pocit vlhkosti, p├ílenia a svrbenia kone─Źn├şka, vyklenutie hemoroidov po stolici, ktor├ę sa samovo─żne vr├íti sp├Ą┼ą do kone─Źn├şka,
3. stupe┼ł ÔÇô ─Źast├ę pravideln├ę krv├ícanie, p├ílenie, svrbenie, bolesti a pocit vlhkosti v oblasti kone─Źn├şka, vyklenutie hemoroidov po stolici, hemoroidy si pacient mus├ş nasp├Ą┼ą zatla─Źi┼ą prstami,
4. stupe┼ł ÔÇô trval├ę vyklenutie hemoroidov bez mo┼żnosti zatla─Źenia do kone─Źn├şka, okrem toho pocit vlhkosti, svrbenia, p├ílenia, krv├ícanie a m├┤┼że by┼ą aj boles┼ą.

 

A ─Źo tehotn├ę ┼żeny a ┼żeny po p├┤rode? Ktor├Ż druh hemoroidov maj├║ naj─Źastej┼íie?

U tehotn├Żch ┼żien resp. ┼żien po p├┤rode ide predov┼íetk├Żm o tzv. vn├║torn├ę hemoroidy. Napriek tomu, ┼że nie s├║ be┼żn├Żm okom vidite─żn├ę, dok├í┼żu poriadne potr├ípi┼ą. Pr├ştomnos┼ą vn├║torn├Żch hemoroidov vie zisti┼ą iba lek├ír pri vy┼íetren├ş kone─Źn├şka, tzv. proktologickom vy┼íetren├ş. Trv├í len p├ír min├║t a pre pacientku je bezbolestn├ę. Sk├║sen├Ż ┼ípecialista vie po vy┼íetren├ş ur─Źi┼ą diagn├│zu s presnos┼ąou a┼ż 95% a odporu─Źi┼ą tak najvhodnej┼íiu met├│du lie─Źby.

 

Daj├║ sa hemoroidy lie─Źi┼ą po─Źas tehotenstva alebo a┼ż po p├┤rode ─Źi ukon─Źen├ş doj─Źenia?

Po─Źas tehotenstva sa daj├║ hemoroidy lie─Źi┼ą konzervat├şvne, tj. pomocou masti─Źiek, glycer├şnov├Żch ─Ź├şpkov, homeopat├şk a ├║pravou stravy bohatej na vl├íkninu. Z├íkroky sa robia len v pr├şpade najv├Ą─Ź┼íej nutnosti, a to z d├┤vodu rizika tzv. V├ígov├ęho (bl├║div├ęho) reflexu. Vznik├í v d├┤sledku podr├í┼żdenia kone─Źn├şka a vyvol├íva spomalenie funkci├ş srdca u matky aj plodu.
Po p├┤rode sa daj├║ hemoroidy lie─Źi┼ą u┼ż klasicky, napr. laserov├Żm z├íkrokom. Sta─Ź├ş, ak mami─Źka preru┼í├ş doj─Źenie na 1 de┼ł. Z├íkrok trv├í len p├ír min├║t a nevy┼żaduje pobyt v nemocnici. Rob├ş sa ako 1-d┼łov├í chirurgia a mami─Źka sa m├┤┼że vr├íti┼ą ku svojmu b├íb├Ątku u┼ż p├ír hod├şn po z├íkroku.

 

Ktor├í met├│da lie─Źby najviac pom├íha ┼żen├ím po p├┤rode?

Najlep┼íie sk├║senosti m├ím jednozna─Źne s laserovou oper├íciou, ktor├í umo┼ż┼łuje vylie─Źi┼ą hemoroidy v II.-IV. ┼ít├ídiu, vr├ítane krv├ícaj├║cich hemoroidov. T├íto met├│da ako jedin├í umo┼ż┼łuje d├┤kladne o┼íetri┼ą cel├Ż kone─Źn├şk (aj za tzv. zubatou l├şniou), a pr├íve preto ju podstupuje ─Źoraz viac pacientiek. Laserov├í oper├ícia trv├í do 30 min├║t a m├┤┼że sa robi┼ą v lok├ílnej alebo celkovej anest├ęzii. Nevy┼żaduje sa ┼żiadna hospitaliz├ícia. Hne─Ć po z├íkroku zmen┼íia hemoroidy svoj objem a┼ż o 40% a k ├║pln├ęmu ├║stupu doch├ídza do 6 t├Ż┼żd┼łov. O┼íetrenie laserom je maxim├ílne ┼íetrn├ę a rekonvalescencia je v├Żrazne jednoduch┼íia a r├Żchlej┼íia ako napr. po chirurgickom v├Żkone. Mnoho na┼íich pacientiek neu┼ż├şva po z├íkroku v├┤bec ┼żiadne lieky proti bolesti, tak┼że nie s├║ nijak obmedzen├ę v starostlivosti o svoje die┼ąatko.

 

Je mo┼żn├í nejak├í prevencia, ako sa d├í pred├şs┼ą hemoroidom po─Źas tehotenstva?

V prvom rade by som odporu─Źil konzumova┼ą jedl├í s vysok├Żm obsahom vl├íkniny. Patria k nim napr. ovsen├ę vlo─Źky, jablk├í, ─Źu─Źoriedky, su┼íen├ę slivky a zeleninov├ę ┼íal├íty. D├┤le┼żit├Ż je takisto dostato─Źn├Ż pitn├Ż re┼żim, ┼żena by mala vypi┼ą denne ide├ílne okolo 2,5 – 3 litrov tekut├şn. Priaznivo p├┤sob├ş aj dostato─Źn├í pohybov├í aktivita, sta─Ź├ş aspo┼ł pomal├í 30-min├║tov├í prech├ídza na ─Źerstvom vzduchu. Pom├íha aj tzv. polohovanie ÔÇô pacientka si ─żahne na chrb├ít, zdvihne nohy a oprie ich vysoko o stenu. V r├ímci prevencie je ide├ílna kombin├ícia v┼íetk├Żch vy┼í┼íie spomenut├Żch odpor├║─Źan├ş.

Zdie─ża┼ą pr├şspevok