fbpx

Blog

Pruh u deti

Chirurg radí (3): prečo vzniká a ako sa lieči pruh u detí?

Malé vydutie v pupku, slabine či kdekoľvek na bruchu vyzerá na prvý pohľad neškodne, v skutočnosti však môže byť veľmi nebezpečné. Náš chirurg, MUDr. Július Muranský, MPH. odpovedá na vaše najčastejšie otázky súvisiace s príčinami, liečbou a možnou prevenciou pruhu u bábätiek a detí.

 

Čo je vlastne pruh a aké sú jeho príznaky?

Hernia, brušná prietrž alebo ľudovo povedané pruh je vyklenutie pobrušnice cez brušnú stenu. Pobrušnica je tenká blana, ktorá pokrýva povrch našich orgánov uložených v brušnej dutine a zároveň ju vystiela z vnútornej strany. Pri jej oslabení môže vzniknúť vakovité vydutie (hernia), do ktorého sa môže presunúť časť brušných orgánov.
Väčšina mamičiek si myslí, že pruh je pre ich dieťatko bolestivý. V skutočnosti však pruh nemusí vôbec bolieť. Na začiatku vidíme len vyklenutie – hladký ohraničený útvar, ktorý sa môže ale nemusí dať zatlačiť späť do pupka či slabiny. Keď už dochádza k priškrípnutiu a zápalu, vtedy vzniká aj nepríjemná pálivá bolesť.

 

Prečo a na akých miestach sa pruh vyskytuje u bábätiek resp. detí?

Pruh je jedným z najčastejších chirurgických problémov detského veku. Kým u dospelých je príčinou vzniku náhle zvýšenie vnútrobrušného tlaku (napr. v dôsledku intenzívneho kašľa, zápchy, väčšej fyzickej námahy, intenzívneho cvičenia či posilňovania atď.), u detí je dôvod úplne iný. Pruh u nich totiž vzniká na vrodenom podklade. Pozor, to však neznamená, že je dedičný.
U detí sa najčastejšie stretávam s pruhom v oblasti slabín (tzv. inguinálna hernia) alebo pupka (tzv. umbilikálna hernia). Slabinová prietrž sa môže objaviť na jednej alebo obidvoch stranách. U chlapcov súvisí so zostupom semenníkov do mieška už počas vnútromaternicového vývoja. Semenníky sa totiž vyvíjajú v brušnej dutine a až okolo 7. mesiaca zostupujú dole. Uvedená oblasť je tak oslabená a riziko vzniku pruhu je vyššie.
Takisto aj vznik pupočnej hernie súvisí s vývojom bábätka v maternici. Ak sa otvor, kde prúdia živiny cez cievy k plodu neuzavrie po pôrode úplne, toto miesto má nižšiu odolnosť a je náchylnejšie ku vzniku pruhu.

 

Ako sa lieči pruh u detí?

Riziko pruhu spočíva predovšetkým v komplikácii priškrípnutia brušných útrob do bránky, následnom opuchu a zápale. Preto, ak máte podozrenie, že má vaše dieťa pruh, mali by ste čo najskôr vyhľadať lekára. Diagnostika pruhu u detí je najčastejšie veľmi rýchla a bezbolestná. Lekár vyšetrí pruh klasicky pohmatom a následne ultrazvukom.
Pri menšej pupočnej hernii môžu postačovať špeciálne náplaste a dieťatko sa tak môže vyhnúť operácii. O presnom druhu náplastí a spôsobe ich lepenia sa informujte u svojho chirurga.
Ak je pupočná hernia väčšia alebo ide o slabinovú herniu, jediným možným riešením je operačná liečba. Kým u dospelých sa pruh odstraňuje klasickou otvorenou alebo laparoskopickou operáciou, u detí sa preferuje otvorená operačná technika. Lekár musí byť počas zákroku veľmi dôsledný, aby nepoškodil štruktúry tkanív, ktoré sú u detí jemnejšie ako u dospelých. Operácia pruhu u detí trvá približne 30 minút a robí sa v celkovej anestézii. Ak je to možné, operácie sa snažíme realizovať u detí najskôr okolo 4-5 rokov, resp. pri minimálnej hmotnosti dieťatka 15 kg. Operovať sa dajú samozrejme aj menšie deti či bábätká. Pokiaľ však hernia nie je natoľko veľká a nebezpečná, snažíme sa presunúť zákrok na neskoršie obdobie.
Čo sa týka rekonvalescencie po operácii, deti ju zvládajú veľmi dobre. Pár hodín po výkone sú síce malátne, ale už o 1-2 dni veselo pobehujú a hrajú sa.

 

Existuje nejaká prevencia pruhu u detí?

Vzhľadom k tomu, že pruh u detí vzniká na vrodenom podklade, prevencia v pravom slova zmysle neexistuje. Môžeme však spomaliť resp. zmierniť zväčšovanie už existujúceho pruhu. U detí je veľmi dôležité dbať na dostatočnú mäkkosť stolice. Ak totiž dieťa nevie vytlačiť stolicu z dôvodu, že je príliš tvrdá, spôsobuje si nevedomky zvýšenie vnútrobrušného tlaku a tak zväčšenie pruhu. Vhodné je zaradiť do jedálnička potraviny bohaté na vlákninu, dodržiavať pravidelný pitný režim a dbať na dostatočný pohyb. Pri bábätkách sa odporúča špeciálne cvičenie podľa pokynov lekára.

 

SME ZMLUVNÝM PARTNEROM UNIONU a DÔVERY v odbore JEDNODŇOVÁ CHIRURGIA. Skryť