fbpx

Blog

Príbeh Štefana: problémy s hemoroidmi zmizli hneď po operácii

Zdravotné ťažkosti s hemoroidmi začali u pána Štefana (50 rokov) veľmi nenápadne, tak ako u väčšiny našich pacientov. Prvými signálmi, že niečo nie je v poriadku boli nepríjemný pocit svrbenia a pálenia v oblasti konečníka. Postupne sa pridalo aj krvácanie a čoraz väčšie problémy po konzumácii mastnejších jedál. „Stačili 2-3 symbolické poháriky alkoholu na rodinnej oslave v kombinácii s vysmážaným rezňom a môj zdravotný stav sa na druhý deň výrazne zhoršil,“ vysvetľuje Štefan. Aj keď si spočiatku hovoril, že problémy s hemoroidmi má každý, po 5 rokov zhodnotil, že je najvyšší čas začať to riešiť.

 

Hľadá sa špecialista na liečbu hemoroidov (proktológ)

Po rozhodnutí vyhľadať odborníka na liečbu hemoroidov navštívil Štefan niekoľko lekárov – chirurgov. Podstúpil najprv tzv. konzervatívnu liečbu mastičkami a čípkami, ktorá bohužiaľ nepomohla, nakoľko hemoroidy už boli vo vyššom štádiu. „Keď mi povedali, že ďalšou možnosťou liečby je už len chirurgický zákrok, začal mi behať mráz po chrbte,“ hovorí Štefan. „O pár týždňov neskôr som sa úplnou náhodou dozvedel od známeho o doktorovi Muranskom, ktorý liečil hemoroidy nechirurgicky. Zdvihol som telefón a hneď som sa objednal na vyšetrenie hemoroidov (proktologické vyšetrenie).“

 

Najprv gumičky, potom laserová operácia hemoroidov

Štefan podstúpil u MUDr. Júliusa Muranského, MPH. vstupné proktologické vyšetrenie, kde lekár určil presnú diagnózu – vnútorné hemoroidy. „S pacientom sme sa dohodli na liečbe Barronovou ligatúrou (tzv. gumičková metóda) a hneď po vyšetrení sme urobili prvý zákrok,“ vysvetľuje doktor Muranský. Zdravotný stav Štefana sa zlepšoval a hemoroidy pomaly ale isto ustupovali. Aby sa celá liečba urýchlila, po niekoľkých opakovaniach Barronovej ligatúry podstúpil Štefan ešte laserovú operáciu hemoroidov. „Aj keď som sa operácie najprv obával, všetko dopadlo dobre. Už niekoľko hodín po zákroku takmer úplne zmizli moje problémy s hemoroidmi. Nepociťoval som žiadne svrbenie, pálenie a dokonca ustúpilo aj krvácanie,“ s úsmevom rozpráva Štefan.

 

Bez PN a dlhodobej rekonvalescencie

Laserová operácia hemoroidov prebehla v stredu, vo štvrtok a piatok Štefan oddychoval doma a v pondelok už išiel do práce. „Výhodami laserovej liečby v porovnaní s chirurgickým zákrokom sú predovšetkým rýchla rekonvalescencia a len minimálna bolestivosť po výkone. Laserom vždy ošetríme všetky hemoroidálne uzly, aby sa už pacientovi ochorenie nevrátilo,“ dodáva na záver MUDr. Július Muranský, MPH.

V súčasnosti je Štefan približne 1 rok po laserovej operácii a s hemoroidmi nemá žiadne zdravotné ťažkosti.

SME ZMLUVNÝM PARTNEROM UNIONU a DÔVERY v odbore JEDNODŇOVÁ CHIRURGIA. Skryť