Hemoroidy – vyšetrenie a liečba
- Popis
Popis
Poznáte ten nepríjemný pocit svrbenia či pálenia v oblasti konečníka? Nachádzate čoraz častejšie krv na toaletnom papieri? Obmedzuje vás každodenný nekomfort súvisiaci s hemoroidmi, ľudovo nazývanými “zlatá žila”? Príďte sa poradiť s uznávaným špecialistom na liečbu hemoroidov a ochorení konečníka, MUDr. Júliusom Muranským, ktorý má v odbore dlhoročné skúsenosti. Naša klinika ako jediné pracovisko v Bratislave poskytuje kompletnú škálu proktologických výkonov, a to od najjednoduchších ambulantných zákrokov až po najzložitejšie operácie v celkovej anestézii.
Príznaky a príčiny hemoroidov
Najčastejšími príznakmi hemoroidov v začiatočnom štádiu sú svrbenie a pocit nekomfortu v oblasti konečníka. Časom sa pridruží pocit pálenia a vlhkosti. Veľmi nepríjemným príznakom je krvácanie po stolici. Spočiatku ide len o malý fliačik krvi na toaletnom papieri, postupne je však krvácanie silnejšie.
Príčiny hemoroidov môžu byť vnútorné a vonkajšie. K vnútorným príčinám patrí predovšetkým dedičnosť. S pribúdajcim vekom stúpa výskyt ochorenia, obzvlášť u ľudí nad 50 rokov. Najčastejšími vonkajšími príčinami hemoroidov sú nesprávna životospráva (nadmerné užívanie alkoholu, fajčenie, nedostatočný príjem tekutín a vlákniny), obezita, sedavé zamestnanie, zadržiavanie stolice, časté zápchy, infekcie konečníka a nedostatočná hygiena. Obzvlášť rizikovými faktormi na vznik či zhoršenie už existujúcich hemoroidov sú tehotenstvo a pôrod.
Vyšetrenie hemoroidov (proktologické vyšetrenie)
Pred samotným proktologickým vyšetrením u nášho špecialistu je potrebné, aby sa pacient na vyšetrenie pripravil. Odporúčame zavedenie 2 ks glycerínových čípkov do konečníka večer okolo 21:00 resp. 22:00. Ďalšie 2 glycerínové čípky by si mal pacient zaviesť do konečníka ráno (v deň vyšetrenia). Následne by mal ísť na veľkú potrebu, po ktorej by sa mal samozrejme osprchovať a dôkladne umyť oblasť konečníka.
Náš špecialista sa počas celého vyšetrenia snaží, aby bolo pre vás čo najviac komfortné a bezbolestné. Prvým krokom je palpačné vyšetrenie, pri ktorom lekár nahmatá rezistencie a tuhosť konečníka. Potom nasleduje prístrojové vyšetrenie anoskopom/rektoskopom, ktoré umožní lekárovi na základe zraku posúdiť stav konečníka a na 95% aj konkrétnu diagnózu. V závislosti od nej potom stanoví najvhodnejšiu metódu liečby hemoroidov pre konkrétneho pacienta.
Stupne (štádia) hemoroidov
Podľa trv. Goligherovej klasifikácie je možné hemoroidy rozdeliť do 4 štádií:
1. stupeň – občasné krvácanie a pocit diskomfortu v oblasti konečníka,
2. stupeň – pravidelné krvácanie po stolici, pocit vlhkosti, pálenia a svrbenia konečníka, vyklenutie hemoroidov po stolici, ktoré sa samovoľne vráti späť do konečníka,
3. stupeň – časté pravidelné krvácanie, pálenie, svrbenie, bolesti a pocit vlhkosti v oblasti konečníka, vyklenutie hemoroidov po stolici, hemoroidy si pacient musí naspäť zatlačiť prstami
4. stupeň – trvalé vyklenutie hemoroidov bez možnosti zatlačenia do konečníka, okrem toho pocit vhlkosti, svrbenia, pálenia, krvácanie a môže byť aj bolesť.
Liečba hemoroidov
Pri odporúčaní liečebnej metódy vychádza lekár predovšetkým z lokálneho nálezu (druhu a štádia hemoroidov). Potom na základe svojich skúseností a samozrejme dohody s pacientom odporučí ďalší postup. Na klinike REVIVE liečime hemoroidy najčastejšie týmito metódami:
1. Barronova ligatúra (gumičková metóda) – krátky ambulantný zákrok bez potreby lokálnej anestézie. Princípom je aplikácia špeciálneho gumového krúžku, ktorý „zaškrtí” prítokové a odtokové cievy. Hemoroidy v priebehu niekoľkých dní nekrotizujú (odomrú), spontánne sa odlúčia a odchádzajú so stolicou. Pre lepší výsledný efekt je vhodné postupovať pomalšie a zákrok viackrát opakovať.
2. Laserová operácia hemoroidov– najnovšia liečebná metóda s výhodou lepšieho hojenia a rýchlejšej rekonvalescencie. Miniinvazívny zákrok trvá približne 30 minút a môže prebiehať v lokálnej alebo celkovej anestézii. Laserom vieme odstrániť a ošetriť aj hemoroidy v pokročilejších štádiách, obnovujúce sa a krvácajúce hemoroidy. Bezprostredne po zákroku zmenšia hemoroidálne uzly svoj objem až o 40% a k úplnému ústupu dochádza do 6 týždňov po zákroku. Riziko opätovného obnovenia hemoroidov je len minimálne. Pacient sa už po 1-2 dňoch môže vrátiť do zamestnania.
3. Liečba vysokofrekvenčnou abláciou – ide o chirurgické odstránenie hemoroidov v lokálnej anestézii.
Liečba ďalších ochorení konečníka
Na klinike REVIVE sa zaoberáme komplexnou liečbou ochorení konečníka. Okrem liečby hemoroidov sa venujeme liečbe týchto ochorení:
Fistuly/píšťaly (kanáliky mimo konečníka)
Polypy (zhubné a nezhubné výrastky na konečníku)
Abscesy (zápaly spojené s hnisaním konečníka)
Fisúry/trhliny konečníka (spôsobené slabým prekrvením a lokálnym poranením)
Nádory konečníka (zhubné a nezhubné)
Duplikatúry (zdvojenie kože a slizníc na konečníku)
Zabudnite na nepríjemné pocity bolesti, svrbenia či pálenia konečníka a cíťte sa opäť komfortne! Na proktologické vyšetrenie k nášmu špecialistovi sa môžete objednať na 0911 45 45 50 alebo revive@revive.sk