fbpx

Oddelenia - Hemoroidy – vy┼íetrenie a lie─Źba

Hemoroidy – vy┼íetrenie a lie─Źba

Kateg├│rie:
  • Popis

Popis

Pozn├íte ten nepr├şjemn├Ż pocit svrbenia ─Źi p├ílenia v oblasti kone─Źn├şka? Nach├ídzate ─Źoraz ─Źastej┼íie krv na toaletnom papieri? Obmedzuje v├ís ka┼żdodenn├Ż nekomfort s├║visiaci s hemoroidmi, ─żudovo naz├Żvan├Żmi ÔÇťzlat├í ┼żilaÔÇŁ? Pr├ş─Ćte sa poradi┼ą s uzn├ívan├Żm ┼ípecialistom na lie─Źbu hemoroidov a ochoren├ş kone─Źn├şka, MUDr. J├║liusom Muransk├Żm, ktor├Ż m├í v odbore dlhoro─Źn├ę sk├║senosti. Na┼ía klinika ako jedin├ę pracovisko v Bratislave poskytuje kompletn├║ ┼ík├ílu v├Żkonov na lie─Źbu hemoroidov, a to od najjednoduch┼í├şch ambulantn├Żch z├íkrokov a┼ż po najzlo┼żitej┼íie oper├ície v celkovej anest├ęzii.

 

Pr├şznaky a pr├ş─Źiny hemoroidov

Naj─Źastej┼í├şmi pr├şznakmi hemoroidov v za─Źiato─Źnom ┼ít├ídiu s├║ svrbenie a pocit nekomfortu v oblasti kone─Źn├şka. ─îasom sa pridru┼ż├ş pocit p├ílenia a vlhkosti. Ve─żmi nepr├şjemn├Żm pr├şznakom je krv├ícanie po stolici. Spo─Źiatku ide len o mal├Ż flia─Źik krvi na toaletnom papieri, postupne je v┼íak krv├ícanie silnej┼íie.

Pr├ş─Źiny hemoroidov m├┤┼żu by┼ą vn├║torn├ę a vonkaj┼íie. K vn├║torn├Żm pr├ş─Źin├ím patr├ş predov┼íetk├Żm dedi─Źnos┼ą. S prib├║dajcim vekom st├║pa v├Żskyt ochorenia, obzvl├í┼í┼ą u ─żud├ş nad 50 rokov. Naj─Źastej┼í├şmi vonkaj┼í├şmi pr├ş─Źinami hemoroidov s├║ nespr├ívna ┼żivotospr├íva (nadmern├ę u┼ż├şvanie alkoholu, faj─Źenie, nedostato─Źn├Ż pr├şjem tekut├şn a vl├íkniny), obezita, sedav├ę zamestnanie, zadr┼żiavanie stolice, ─Źast├ę z├ípchy, infekcie kone─Źn├şka a nedostato─Źn├í hygiena. Obzvl├í┼í┼ą rizikov├Żmi faktormi na vznik ─Źi zhor┼íenie u┼ż existuj├║cich hemoroidov s├║ tehotenstvo a p├┤rod.

 

Vy┼íetrenie hemoroidov (proktologick├ę vy┼íetrenie)

Pred samotn├Żm proktologick├Żm vy┼íetren├şm u n├í┼ího ┼ípecialistu je potrebn├ę, aby sa pacient na vy┼íetrenie pripravil. Odpor├║─Źame zavedenie 2 ks glycer├şnov├Żch ─Ź├şpkov do kone─Źn├şka ve─Źer okolo 21:00 resp. 22:00. ─Äal┼íie 2 glycer├şnov├ę ─Ź├şpky by si mal pacient zavies┼ą do kone─Źn├şka r├íno (v de┼ł vy┼íetrenia). N├ísledne by mal ├şs┼ą na ve─żk├║ potrebu, po ktorej by sa mal samozrejme osprchova┼ą a d├┤kladne umy┼ą oblas┼ą kone─Źn├şka.

N├í┼í ┼ípecialista sa po─Źas cel├ęho vy┼íetrenia sna┼ż├ş, aby bolo pre v├ís ─Źo najviac komfortn├ę a bezbolestn├ę. Prv├Żm krokom je palpa─Źn├ę vy┼íetrenie, pri ktorom lek├ír nahmat├í rezistencie a tuhos┼ą kone─Źn├şka. Potom nasleduje pr├şstrojov├ę vy┼íetrenie anoskopom/rektoskopom, ktor├ę umo┼żn├ş lek├írovi na z├íklade zraku pos├║di┼ą stav kone─Źn├şka a na 95% aj konkr├ętnu diagn├│zu. V z├ívislosti od nej potom stanov├ş najvhodnej┼íiu met├│du lie─Źby hemoroidov pre konkr├ętneho pacienta.

 

Stupne (štádiá) hemoroidov

Pod─ża trv. Goligherovej klasifik├ície je mo┼żn├ę hemoroidy rozdeli┼ą do 4 ┼ít├ídi├ş:
1. stupe┼ł ÔÇô ob─Źasn├ę krv├ícanie a pocit diskomfortu v oblasti kone─Źn├şka,
2. stupe┼ł ÔÇô pravideln├ę krv├ícanie po stolici, pocit vlhkosti, p├ílenia a svrbenia kone─Źn├şka, vyklenutie hemoroidov po stolici, ktor├ę sa samovo─żne vr├íti sp├Ą┼ą do kone─Źn├şka,
3. stupe┼ł ÔÇô ─Źast├ę pravideln├ę krv├ícanie, p├ílenie, svrbenie, bolesti a pocit vlhkosti v oblasti kone─Źn├şka, vyklenutie hemoroidov po stolici, hemoroidy si pacient mus├ş nasp├Ą┼ą zatla─Źi┼ą prstami
4. stupe┼ł ÔÇô trval├ę vyklenutie hemoroidov bez mo┼żnosti zatla─Źenia do kone─Źn├şka, okrem toho pocit vhlkosti, svrbenia, p├ílenia, krv├ícanie a m├┤┼że by┼ą aj boles┼ą.

 

Lie─Źba hemoroidov

Pri odpor├║─Źan├ş lie─Źebnej met├│dy vych├ídza lek├ír predov┼íetk├Żm z lok├ílneho n├ílezu (druhu a ┼ít├ídia hemoroidov). Potom na z├íklade svojich sk├║senost├ş a samozrejme dohody s pacientom odporu─Ź├ş najvhodnej┼íiu met├│du lie─Źby hemoroidov. Na klinike REVIVE lie─Źime hemoroidy naj─Źastej┼íie t├Żmito met├│dami:

1. Barronova ligat├║ra (gumi─Źkov├í met├│da) ÔÇô kr├ítky ambulantn├Ż z├íkrok bez potreby lok├ílnej anest├ęzie. Princ├şpom je aplik├ícia ┼ípeci├ílneho gumov├ęho kr├║┼żku, ktor├Ż ÔÇ×za┼íkrt├şÔÇŁ pr├ştokov├ę a odtokov├ę cievy. Hemoroidy v priebehu nieko─żk├Żch dn├ş nekrotizuj├║ (odomr├║), spont├ínne sa odl├║─Źia a odch├ídzaj├║ so stolicou. Pre lep┼í├ş v├Żsledn├Ż efekt je vhodn├ę postupova┼ą pomal┼íie a z├íkrok viackr├ít opakova┼ą.

2. Laserov├í oper├ícia hemoroidovÔÇô najnov┼íia met├│da lie─Źby hemoroidov s v├Żhodou lep┼íieho hojenia a r├Żchlej┼íej rekonvalescencie. Miniinvaz├şvny z├íkrok trv├í pribli┼żne 30 min├║t a m├┤┼że prebieha┼ą v lok├ílnej alebo celkovej anest├ęzii. Laserom vieme odstr├íni┼ą a o┼íetri┼ą aj hemoroidy v pokro─Źilej┼í├şch ┼ít├ídi├ích, obnovuj├║ce sa a krv├ícaj├║ce hemoroidy. Bezprostredne po z├íkroku zmen┼íia hemoroid├ílne uzly svoj objem a┼ż o 40% a k ├║pln├ęmu ├║stupu doch├ídza do 6 t├Ż┼żd┼łov po z├íkroku. Riziko op├Ątovn├ęho obnovenia hemoroidov je len minim├ílne. Po laserovej lie─Źbe hemoroidov sa pacient m├┤┼że vr├íti┼ą do zamestnania u┼ż po 1-2 d┼łoch. Pre─Ź├ştajte si pr├şbeh p├ína ┼átefana, ktor├Ż podst├║pil na na┼íej klinike laserov├║ lie─Źbu hemoroidov. ─îl├ínok n├íjdete tu.

 

 

3. Lie─Źba vysokofrekven─Źnou abl├íciou – ide o chirurgick├ę odstr├ínenie hemoroidov v lok├ílnej anest├ęzii.┬á

 

Lie─Źba ─Ćal┼í├şch ochoren├ş kone─Źn├şka

Na klinike REVIVE sa zaober├íme komplexnou lie─Źbou ochoren├ş kone─Źn├şka. Okrem lie─Źby hemoroidov sa venujeme lie─Źbe t├Żchto ochoren├ş:
Fistuly/p├ş┼í┼ąaly (kan├íliky mimo kone─Źn├şka)
Polypy (zhubn├ę a nezhubn├ę v├Żrastky na kone─Źn├şku)
Abscesy (z├ípaly spojen├ę s hnisan├şm kone─Źn├şka)
Fis├║ry/trhliny kone─Źn├şka (sp├┤soben├ę slab├Żm prekrven├şm a lok├ílnym poranen├şm)
N├ídory kone─Źn├şka (zhubn├ę a nezhubn├ę)
Duplikat├║ry (zdvojenie ko┼że a slizn├şc na kone─Źn├şku)

 

Zabudnite na nepr├şjemn├ę pocity bolesti, svrbenia ─Źi p├ílenia kone─Źn├şka a c├ş┼ąte sa op├Ą┼ą komfortne! Na proktologick├ę vy┼íetrenie k n├í┼ímu ┼ípecialistovi sa m├┤┼żete objedna┼ą na 0911 45 45 50 alebo revive@revive.sk

OBJEDNA┼Ą SA