fbpx

Oddelenia - Kŕčové žily – vyšetrenie a liečba

Kŕčové žily – vyšetrenie a liečba

  • Popis

Popis

Obťažuje vás každodenný nepríjemný pocit ťažkých nôh? Zažívate bolestivé nočné kŕče v lýtkách? Alebo vám len jednoducho vadia nepekné žilky na nohách? Objednajte sa na vyšetrenie k nášmu špecialistovi na liečbu kŕčových žíl!

 

Čo sú kŕčové žily?

Kŕčové žily, známe ako varixy, sú chronické ochorenie, najčastejšie spojené s genetickou predispozíciou. Spôsobuje ich porucha krvnej cesty v žilách späť do srdca. Môžu mať rôznu veľkosť a priemer, a to v závislosti od štádia ochorenia. Vyskytujú sa na dolných končatinách v podobe metličkových žiliek, rozšírených modrastých žíl, hyperpigmentácií vo forme hrdzavých máp na koži či žíl výrazne vystupujúcich nad povrch kože.

 

Príznaky kŕčových žíl

Typickými príznakmi ochorenia sú pocit ťažkých, nepokojných alebo unavených nôh, bolestivosť, svrbenie, opuchy či nočné kŕče.
Okrem dedičnosti, ktorá má pri kŕčových žilách veľmi veľkú váhu, sú ďalšími negatívnymi faktormi nedostatok pohybu, zamestnanie náročné na státie či sedenie, nosenie nevhodnej obuvi, fajčenie a nadváha.

 

Vyšetrenie kŕčových žíl

Vyšetrenie kŕčových žíl je bezbolestné a trvá približne 20 – 30 minút. Lekár si žily najprv podrobne prehliadne a vyšetrí ich pohmatom. Následne urobí ultrazvukové vyšetrenie obidvoch nôh na stanovenie parametrov a rýchlosti prietoku krvi v cievach. Jeho cieľom je predovšetkým zistiť, či sú žily zdravé alebo choré. Problém nastáva, keď sa potvrdí prítomnosť tzv. žilového refluxu. Vzniká, keď žilové chlopne prestanú správne pracovať, umožnia krvi prúdiť spätne a hromadiť sa v žilách.
Na základe výsledkov vyšetrenia potom lekár dokáže určiť presnú diagnózu a vzhľadom na rozsah a štádium ochorenia navrhne najvhodnejšiu metódu liečbu kŕčových žíl.

 

Liečba kŕčových žíl

Na klinike REVIVE budete v rukách skúsených špecialistov, ktorí majú s liečbou kŕčových žíl dlhoročné skúsenosti. Pravidelne sledujú najmodernejšie trendy a aplikujú ich do svojej každodennej praxe. Ochorenie kŕčových žíl liečia vždy komplexne, najvhodnejšiu liečbu volia vzhľadom na zdravotné ťažkosti konkrétneho pacienta a v prípade potreby kombinujú viac liečebných metód. V súčasnosti sa najčastejšie využíva metóda laserovej operácie kŕčových žíl. Jej výhodou je predovšetkým skrátenie rekonvalescencie, urýchlenie návratu do zamestnania a veľmi pekný kozmetický efekt. Pri odstraňovaní hnedých máp na lýtkách je účinný špeciálny CO2 laser a takisto plazmaterapia.

Okrem vyššie spomenutých postupov robíme na našej klinike aj chirurgické odstránenie kŕčových žíl metódou strippingu a sklerotizáciu materiálom Aethoxysklerol.

Novinkou je lepenie kŕčových žíl VenaSeal, ktoré sa aplikuje priamo do chorej žily. Zákrok sa robí sa v lokálnom znecitlivení, pre pacienta je bezbolestný a hneď po ňom odchádza domov. Nevyžaduje sa nosenie kompresných pačúch, ani PN. Pacient sa môže okamžite vrátiť do bežného života.

 

Prečo je potrebné začať s liečbou kŕčových žíl čo najskôr

Aj keď sa ochorenie varixov môže zdať na prvý pohľad len estetickou či kozmetickou záležitosťou, opak je pravdou. Ak sa totiž kŕčové žily nezačnú liečiť včas, môžu spôsobiť veľmi vážne zdravotné ťažkosti. Pri progresii ochorenia môže dôjsť dokonca k trombóze, čiže upchatiu uzlov kŕčových žíl s rôznymi komplikáciami v podobe zápalov, krvácania alebo trofických zmien na koži.

Ak trápia kŕčové žily aj vás, neriskujte že sa ochorenie dostane do najpokročilejšieho štádia a objednajte sa čo najskôr na vstupné vyšetrenie k nášmu špecialistovi!

OBJEDNAŤ SA