fbpx

Oddelenia - Oper├ícia herni├ş

Oper├ícia herni├ş

  • Popis

Popis

Hernia, prietr┼ż alebo ─żudovo povedan├ę pruh je vyklenutie pobru┼ínice cez bru┼ín├║ stenu. V praxi rozli┼íujeme nieko─żko typov herni├ş (pruhu) pod─ża miesta ich lokaliz├ície. Naj─Źastej┼íie ide o herniu (pruh) v oblasti slab├şn (tzv. inguin├ílna) alebo pupka (umbilik├ílna), m├┤┼że sa ale vyskytova┼ą aj v in├Żch lokalit├ích (vantr├ílna, Spiegelova hernia at─Ć.)

 

Pr├şznaky a pr├ş─Źiny vzniku hernie (pruhu)

Samotn├í hernia (pruh) sp├┤sobuje len minim├ílne obtia┼że ako je boles┼ą ─Źi z├ípal. Predov┼íetk├Żm ale prek├í┼ża pacientovi samotn├ę vyklenutie. Ide o vytvorenie otvoru na bru┼ínej stene, a to najviac na miestach, kde vystupuj├║ z bru┼ínej steny r├┤zne ┼ítrukt├║ry, alebo ide o v├Żvojov├Ż pozostatok. Princ├şpom je vytla─Źenie bru┼ínej v├Żstelky – peritonea a v ┼łom r├┤znych ┼ítrukt├║r do podko┼żia.
Pr├ş─Źinou vzniku hernie / pruhu je n├íhle zv├Ż┼íenie vn├║trobru┼ín├ęho tlaku napr. v d├┤sledku intenz├şvneho ka┼í─ża, z├ípchy, v├Ą─Ź┼íej fyzickej n├ímahy, intenz├şvneho cvi─Źenia ─Źi posil┼łovania a ve─żmi ─Źasto u ┼żien v tehotenstve.

 

Operácia hernie (pruhu)

Nebezpe─Źenstvo hernie (pruhu) spo─Ź├şva v komplik├ícii pri┼íkr├şpnutia bru┼ín├Żch ├║trob do br├ínky, n├íslednom opuchu, z├ípale a perfor├ícii. M├┤┼żu tak vznikn├║┼ą ve─żmi nepr├şjemn├ę zdravotn├ę ┼ąa┼żkosti a pacient sa m├┤┼że ocitn├║┼ą v ohrozen├ş ┼żivota. Jedin├Żm mo┼żn├Żm rie┼íen├şm je opera─Źn├í lie─Źba. Hernia / pruh sa odstra┼łuje klasickou otvorenou alebo laparoskopickou oper├íciou. V├Żber opera─Źnej techniky z├íle┼ż├ş na chirurgovi, pri─Źom sa v┼żdy zva┼żujeme lok├ílny n├ílez a umiestnenie hernie.
Klasick├í otvoren├í oper├ícia hernie / pruhu trv├í pribli┼żne 30 min├║t a m├┤┼że sa robi┼ą v lok├ílnej alebo celkovej anest├ęzii. D├í sa urobi┼ą v┼żdy, pri ka┼żdom n├íleze. V├Żhodou je, ┼że lek├ír nemus├ş zasahova┼ą do bru┼ínej dutiny, t├í m├┤┼że zosta┼ą intaktn├í. Komplik├ície sa lie─Źia ─żahko, nako─żko rana je smerom navonok. Na druhej strane je ale nev├Żhodou v├Ą─Ź┼íia bolestivos┼ą po z├íkroku a v├Ą─Ź┼íia jazva (v├Ą─Ź┼íinou v oblasti slabiny, je skryt├í v spodnom pr├ídle).
Laparoskopick├í oper├ícia hernie / pruhu trv├í pribli┼żne 30-45 min├║t a rob├ş sa v├Żlu─Źne v celkovej anest├ęzii. Pri v├Żkone sa mus├ş pou┼żi┼ą na uzatvorenie hernie cudzorod├Ż materi├íl ÔÇô sie┼ąka, ktor├í sa v┼íak mus├ş zakry┼ą, aby nebola v priamom kontakt s ─Źrevami. Pr├ştomn├ę s├║ rizik├í spojen├ę s t├Żm, ┼że ide o oper├íciu bru┼ínej dutiny. V jej vn├║tri m├┤┼że vznikn├║┼ą z├ípal, hnisanie, perfor├ícia ─Źreva at─Ć. Na druhej strane m├í v┼íak oper├ícia lep┼í├ş estetick├Ż v├Żsledok, ─Źo sa t├Żka jaziev.

 

Na na┼íej klinike pon├║kame rie┼íenie slabinovej hernie (pruhu) klasick├Żm a celosvetovo ─Źoraz viac uplat┼łovan├Żm, laparoskopick├Żm pr├şstupom.

Druh pr├şstupu V├Żhody:
Klasick├Ż pr├şstup – mo┼żnos┼ą realiz├ície v spin├ílnej anest├ęze, tj. bez nutnosti uspatia pacienta, pr├şpadne v lok├ílnej anest├ęze  

 

Laparoskopick├Ż pr├şstup – men┼íia poopera─Źn├í boles┼ą
– men┼íia potreba analget├şk v poopera─Źnom obdob├ş
– r├Żchlej┼í├ş n├ívrat k be┼żnej fyzickej aktivite
– v├Żrazne r├Żchlej┼í├ş n├ívrat do pracovn├ęho procesu vr├ítane ┼ąa┼żkej fyzickej aktivity
– lep┼í├ş kozmetick├Ż efekt

 

Rekonvalescencia po operácii hernie / pruhu

Po klasickej otvorenej oper├ícii hernie / pruhu odpor├║─Źame pacientom pribli┼żne 14 dn├ş oddychov├Ż re┼żim a z├írove┼ł by┼ą PN. Po dohode s lek├írom je mo┼żn├Ż postupn├Ż n├ívrat k plnej fyzickej aktivite.

Po laparoskopickej oper├ícii hernie (pruhu) by mal pacient dodr┼żiava┼ą oddychov├Ż re┼żim pribli┼żne na 1 t├Ż┼żde┼ł, potom sa m├┤┼że za─Źa┼ą postupne vraca┼ą k be┼żn├Żm aktivit├ím, vr├ítane zamestnania.

Na vstupn├ę vy┼íetrenie k n├í┼ímu ┼ípecialistovi sa m├┤┼żete objedna┼ą na 0911 45 45 50 alebo revive@revive.sk

OBJEDNA┼Ą SA