fbpx

Oddelenia - Aplik├ícia krvnej plazmy do k─║bov, ┼íliach a v├Ązov

Aplik├ícia krvnej plazmy do k─║bov, ┼íliach a v├Ązov

Kateg├│rie:
  • Popis

Popis

Krv je najd├┤le┼żitej┼íia tekutina v na┼íom tele. Okrem toho,┼że zabezpe─Źuje transport kysl├şk a, ┼żiv├şn, horm├│nov, vitam├şnov a pod., m├í aj lie─Źiv├ę ├║─Źinky. Konkr├ętne v ortop├ędii pom├íha pri regener├ícii po┼íkoden├Żch k─║bov, ┼íliach a v├Ązov.

 

Lie─Źiv├ę ├║─Źinky krvnej plazmy

V ─żudskom tele sa nach├ídza pribli┼żne 4 a┼ż 6 litrov krvi, ─Źo predstavuje asi 8-9% hmotnosti n├í┼ího tela. Krv je tvoren├í 2 z├íkladn├Żmi zlo┼żkami: krvn├ę telieska (krvn├ę do┼íti─Źky, ─Źerven├ę a biele krvinky) a krvn├í plazma. Lie─Źiv├Ż ├║─Źinok m├í konkr├ętne krvn├í plazma obohaten├í o krvn├ę do┼íti─Źky. Obsahuje ve─żk├ę mno┼żstvo rastov├Żch faktorov (PDGF AB a BB, IGF, EGF, VEGF …), ktor├ę aktivuj├║ kask├ídu protiz├ípalov├Żch, regenera─Źn├Żch a repara─Źn├Żch procesov. Na klinike REVIVE pracujeme so ┼ípeci├ílnym druhom plazmy, tzv. ACP plazmou. V porovnan├ş s klasickou krvnou plazmou m├í 2,6-kr├ít vy┼í┼íiu koncentr├íciu rastov├Żch faktorov, v─Ćaka ─Źomu je e┼íte ├║─Źinnej┼íia.

 

Ako prebieha lie─Źba krvnou plazmou – plazmaterapia (PRP)?

Prv├Żm krokom je klasick├Ż odber krvi z predlaktia. Potom vlo┼ż├şme strieka─Źku s odobratou krvou pribli┼żne na 5 min├║t do ┼ípeci├ílneho pr├şstroja tzv. centrif├║gy, kde sa oddelia ─Źerven├ę a biele krvinky od krvnej plazmy s krvn├Żmi do┼íti─Źkami. Takto z├şskan├║ plazmu potom injek─Źne aplikujeme do k─║bov, ┼íliach pr├şpadne v├Ązov.
Pri ACP plazme sa krv odober├í do ┼ípeci├ílnej dvojitej strieka─Źky ÔÇ×double syringeÔÇť. Vlo┼ż├şme ju do centrif├║gy a o nieko─żko min├║t z├şskame 100% autologn├║ kondiciovan├║ plazmu, s ktorou pracujeme ako jedna z m├íla klin├şk na Slovensku. ACP syst├ęm je plne uzavret├Ż syst├ęm bez antikoagulantov,┬ásepara─Źn├ęho g├ęlu, aktiv├ítorov ─Źi in├Żch tox├şnov a┬ánehroz├ş pri ┼łom riziko alergickej reakcie.

 

Ak├ę zdravotn├ę ┼ąa┼żkosti v ortop├ędii sa lie─Źia krvnou plazmou?

Plazmaterapia m├í uplatnenie pri artr├│zach ve─żk├Żch k─║bov kolien, ramien a bedrov├Żch k─║bov. Okrem toho sa vyu┼ż├şva pri lie─Źbe k─║bov palcov na ruk├ích i na noh├ích, ─Źi pri lie─Źbe poopera─Źn├Żch z├ípalov (napr. po podst├║pen├ş artroskopick├Żch opera─Źn├Żch v├Żkonov). ┼ápeci├ílne pri ACP plazme je pod─ża dostupn├Żch ┼ít├║di├ş po 8 t├Ż┼żd┼łoch pozorovan├í a┼ż 60% redukcia bolesti a po 6 mesiacoch dokonca 81% redukcia bolesti. Na z├íklade sk├║senost├ş odpor├║─Źame 4-6 opakovan├ş. Po z├íkroku sa odpor├║─Źa nieko─żko dn├ş telesne ┼íetri┼ą postihnut├Ż k─║b resp. k─║by.

Rastov├ę faktory aktivuj├║ protiz├ípalov├ę a repara─Źn├ę procesy v patologicky zmenen├Żch tkaniv├ích. Plazmaterapia preto pom├íha aj pri z├ípaloch ┼íliach ─Źi v├Ązov a je vhodn├í aj ako podporn├í terapia pri natrhnut├ş v├Ązov a ┼íliach. ─Äal┼í├şmi indik├íciami s├║ chronick├ę bolesti Achillovej ┼í─żachy a ochorenia svalov├Żch ├║ponov (napr. tenisov├Ż lake┼ą). Cel├Ż z├íkrok vr├ítane odberu krvi, jej centrifug├ície a injek─Źn├ęho podania trv├í pribli┼żne 20 min├║t. Rovnako ako pri lie─Źbe ┼íliach a v├Ązov, aj tu je potrebn├Żch viac opakovan├ş.

 

Na vstupn├ę vy┼íetrenie k n├í┼ímu ┼ípecialistovi sa m├┤┼żete objedna┼ą na 0911 45 45 50 alebo revive@revive.sk

OBJEDNA┼Ą SA