fbpx

Oddelenia - Lie─Źba a oper├ícia sk├íkav├ęho prsta

Lie─Źba a oper├ícia sk├íkav├ęho prsta

Kateg├│rie:
  • Popis

Popis

Sk├íkav├Ż prst, sk├í─Źuci prst, l├║pav├Ż prst alebo stenotizuj├║ca tendovaginit├şda s├║ ozna─Źen├şm ochorenia, ktor├ę postihuje ┼í─żachy a p├║tka prstov (tzv. ┼í─żachov├║ po┼ívu). Spo─Źiatku je pr├şznakom len mierna boles┼ą na za─Źiatku prsta pri dlani. Boles┼ą sa v┼íak nesk├┤r stup┼łuje a prid├íva sa lupnutie, presko─Źenie a obmedzen├í hybnos┼ą prsta.

 

Ak├ę s├║ pr├ş─Źiny sk├íkav├ęho prsta?

Pod─ża odborn├şkov nie je pr├ş─Źina ochorenia ├║plne jasn├í. Naj─Źastej┼í├ş je v├Żskyt u pacientov s reumatoidnou artrit├şdou, dnou a cukrovkou. Sp├║┼í┼ąa─Źom m├┤┼że by┼ą aj nadmern├í opakovan├í fyzick├í z├í┼ąa┼ż, ├║raz dlane ─Źi ruky, pr├şpadne predch├ídzaj├║ce opera─Źn├ę v├Żkony na ruke. Sk├íkav├Ż prst sa vyskytuje viac u ┼żien ako mu┼żov a postihnut├Ż je naj─Źastej┼íie 3. alebo 4. prst (prostredn├şk alebo prstenn├şk).

Probl├ęm sk├íkav├ęho prsta vznik├í kv├┤li z├ípalu tzv. ┼ílachovej po┼ívy (obalu ┼íliach naz├Żvan├ęho aj p├║tko), ktor├í sa z├║┼żi a ┼í─żachy v oblasti prstov├Żch k─║bov nemaj├║ dostatok miesta na vo─żn├Ż pohyb. Pri pohybe prsta tak doch├ídza k bolestiv├ęmu lupnutiu ─Źi presko─Źeniu prstov├ęho k─║bu.

 

Ako prebieha lie─Źba sk├íkav├ęho prsta?

Cie─żom lie─Źby je odstr├íni┼ą z├ípal a opuch ┼í─żachovej po┼ívy, v─Ćaka ─Źomu sa obnov├ş hybnos┼ą postihnut├ęho prsta. Konkr├ętna met├│da lie─Źby z├ívis├ş od lok├ílneho n├ílezu resp. ┼ít├ídia ochorenia.

V jednoduch┼í├şch pr├şpadoch pristupujeme ku konzervat├şvnej lie─Źbe, ktor├í spo─Ź├şva v pod├ívan├ş protiz├ípalov├Żch liekov a dlahovan├ş prsta. Ak t├íto lie─Źba nie je ├║─Źinn├í, za─Źneme pod├íva┼ą obstreky tj. injekcie kortikosteroidu priamo do oblasti ┼í─żachovej po┼ívy.

Najzlo┼żitej┼íie pr├şpady rie┼íime opera─Źn├Żm z├íkrokom v lok├ílnom znecitliven├ş. Pred samotn├Żm v├Żkonom sa na ruku nasad├ş ┼ípeci├ílny turniket, ktor├Ż umo┼żn├ş zastavi┼ą pr├ştok krvi do ruky a operuje sa v tzv. bezkrvnej z├│ne. Oper├ícia sk├íkav├ęho prsta trv├í pribli┼żne 15-30 min├║t. Operat├ęr najprv urob├ş rez s d─║┼żkou pribli┼żne 1-1,5 cm na za─Źiatku prsta v dla┼łovej oblasti. Potom pozd─║┼żne prere┼że ┼í─żachov├║ po┼ívu, v─Ćaka ─Źomu sa uvo─żn├ş pohyb ┼í─żachy v postihnutom mieste a pacient poc├şti okam┼żit├║ ├║─żavu od bolesti. Z├íkrok sa rob├ş ambulantne a hne─Ć po ┼łom odch├ídza pacient domov.

 

Hojenie po oper├ícii sk├íkav├ęho prsta

Po z├íkroku m├┤┼że pacient poci┼ąova┼ą miernu boles┼ą, ktor├║ je mo┼żn├ę tlmi┼ą be┼żn├Żmi analgetikami (liekmi proti bolesti). Ve─żmi d├┤le┼żit├ę je, aby pacient za─Źal ─Źo najsk├┤r po z├íkroku s rehabilit├íciou pod odborn├Żm doh─żadom, ide├ílne u┼ż 24 hod├şn po z├íkroku. V─Źasn├í a dostato─Źne intenz├şvna rehabilit├ícia m├┤┼że z ve─żkej ─Źasti ovplyvni┼ą v├Żsledok z├íkroku.

Odstr├ínenie stehov sa rob├ş 7-14 dni po z├íkroku, pod─ża dohody s operat├ęrom. Doba rekonvalescencie po oper├ícii sk├íkav├ęho prsta je u jednotliv├Żch pacientov ve─żmi individu├ílna a r├Żchlos┼ą n├ívratu do zamestnania z├ívis├ş od dohody s operat├ęrom.

Na vstupn├ę vy┼íetrenie k n├í┼ímu ┼ípecialistovi sa m├┤┼żete objedna┼ą na 0911 45 45 50 alebo revive@revive.sk

OBJEDNA┼Ą SA