fbpx

Oddelenia - Oper├ícia Achillovej ┼í─żachy

Oper├ícia Achillovej ┼í─żachy

Kateg├│rie:
  • Popis

Popis

Achillova ┼í─żacha, ─żudovo naz├Żvan├í aj ÔÇ×achilovkaÔÇť, je najv├Ą─Ź┼íia ┼í─żacha v ─żudskom tele. Sp├íja trojhlav├Ż sval l├Żtka s p├Ątovou kos┼ąou a zabezpe─Źuje koordin├íciu na┼íej ch├┤dze. Vplyvom degenerat├şvnych zmien, ale aj v d├┤sledku ├║razu sa m├┤┼że po┼íkodi┼ą a obmedzi┼ą tak ─Źloveka v be┼żnom pohybe.

 

Ako sa lie─Źia po┼íkodenia Achillovej ┼í─żachy?

Naj─Źastej┼í├şmi po┼íkodeniami Achillovej ┼í─żachy s├║ roztrhnutie a z├ípal. Vznikaj├║ ako n├ísledok nadmernej fyzickej z├í┼ąa┼że resp. pre┼ąa┼żenia ┼í─żachy. Typick├Żmi pr├şznakmi s├║ chronick├í boles┼ą a zn├ş┼żenie hybnosti ─Źlenka.
Po┼íkodenia Achillovej ┼í─żachy je mo┼żn├ę lie─Źi┼ą konzervat├şvne alebo opera─Źne. Na┼íi ortop├ędi sa v┼żdy sna┼żia vyu┼żi┼ą najprv konzervat├şvne met├│dy: medikament├│zna lie─Źba (u┼ż├şvanie liekov), ─żadov├ę obklady, zafixovanie elastick├Żm obv├Ązom, band├í┼żou ─Źi ort├ęzou, taping, rehabilit├ícia at─Ć. Ke─Ć konzervat├şvne met├│dy pacientovi nepom├┤┼żu, pristupujeme k opera─Źnej lie─Źbe.

 

Pre koho je vhodn├í a ako prebieha oper├ícia Achillovej ┼í─żachy?

Oper├ícia je ur─Źen├í pre pacientov s pretrhnut├şm Achillovej ┼í─żachy. Lek├ír ju dok├í┼że diagnostikova┼ą zrakom a pohmatom u┼ż v priebehu p├ír sek├║nd. Na rozdiel od zdravej ┼í─żachy toti┼ż roztrhnut├í ┼í─żacha nie je celistv├í a lek├ír nahmat├í v po┼íkodenom mieste jej priehlbinu.

Oper├ícia Achillovej ┼í─żachy sa rob├ş v celkovej anest├ęzii a trv├í pribli┼żne 30-45 min├║t. Konkr├ętny opera─Źn├Ż postup z├ívis├ş od n├ílezu pacienta, pri─Źom sa vyu┼ż├şvaj├║ prim├írne miniinvaz├şvne met├│dy s mali─Źkou v├Żslednou jazvou (cca 3-4 cm). Cie─żom opera─Źn├ęho v├Żkonu je fix├ícia Achillovej ┼í─żachy ku kosti pou┼żit├şm ┼ípeci├ílnych osteosyntetick├Żch materi├ílov. Oper├ícia Achillovej ┼í─żachy patr├ş k v├Żkonom jednod┼łovej chirurgie, tak┼że pacient odch├ídza domov u┼ż nieko─żko hod├şn (naj─Źastej┼íie 2-3) po oper├ícii.

 

Ako prebieha hojenie po oper├ícii Achillovej ┼í─żachy?

Pacient prich├ídza na vybratie stehov po 14 d┼łoch od oper├ície. Po dobu 4-6 t├Ż┼żd┼łov sa vy┼żaduje nosenie spev┼łovacej dlahy/ort├ęzy a dodr┼żiavanie k─żudov├ęho re┼żimu. Pod─ża pokynov lek├íra absolvuje pacient rehabilita─Źn├Ż program zameran├Ż na spevnenie resp. obnovu pru┼żnosti ┼í─żachy a jej sily. N├ívrat k ┼íportov├Żm aktivit├ím je mo┼żn├Ż po 6 mesiacoch.

 

Na vstupn├ę vy┼íetrenie k n├í┼ímu ┼ípecialistovi sa m├┤┼żete objedna┼ą na 0911 45 45 50 alebo revive@revive.sk

OBJEDNA┼Ą SA