fbpx

Oddelenia - Operácia karpálneho tunela

Operácia karpálneho tunela

Kateg├│rie:
  • Popis

Popis

Syndr├│m karp├ílneho tunela (kan├íla) patr├ş medzi naj─Źastej┼íie ochorenia ruky. Vznik├í pri jej s├║stavnom alebo opakovanom presilen├ş a postihuje spravidla ─żud├ş vykon├ívaj├║cich stereotypn├║ alebo ┼ąa┼żk├║ manu├ílnu pr├ícu. Ohrozen├ş s├║ v┼íak takisto ─żudia, ktor├ş pracuj├║ denne nieko─żko hod├şn na po─Ź├şta─Źi. Typick├Żmi pr├şznakmi syndr├│mu karp├ílneho tunela s├║ mraven─Źenie, p├ílenie a bolesti prstov a ruky resp. z├íp├Ąstia. Pri pokro─Źilej┼íom ┼ít├ídiu ochorenia m├┤┼żu ma┼ą pacienti probl├ęmy pri be┼żn├Żch ─Źinnostiach, ako s├║ napr├şklad zap├şnanie gomb├şkov, ┼íitie ihlou at─Ć. M├┤┼że sa dokonca sta┼ą, ┼że im vypad├ívaj├║ predmety z r├║k a v noci sa budia na nepr├şjemn├ę bolesti.

 

Diagnostika karpálneho tunela

Predt├Żm, ako pacient podst├║pi samotn├Ż z├íkrok, je potrebn├ę absolvova┼ą vy┼íetrenie EMG. Ide o bezbolestn├ę neurologick├ę vy┼íetrenie zameran├ę na zmeranie prevodov├Żch ─Źasov nervov├Żch vzruchov, ktor├ę prech├ídzaj├║ z prstov a┼ż do dlane. Pri syndr├│me karp├ílneho tunela ide o postihnutie nervu, pri─Źom naj─Źastej┼íie je po┼íkoden├Ż stredov├Ż nerv (jeden z najd├┤le┼żitej┼í├şch nervovo ruky). Ak vy┼íetrenie potvrd├ş diagn├│zu karp├ílneho tunela, pacient je indikovan├Ż na z├íkrok.

 

Lie─Źba karp├ílneho tunela

Opera─Źn├Ż v├Żkon sa rob├ş v lok├ílnom znecitliven├ş a trv├í pribli┼żne 20-30 min├║t. V─Ćaka pou┼żitiu ┼ípeci├ílneho turniketu, ktor├Ż sa umiestni na ruku, sa operuje v tzv. bezkrvnej z├│ne. V├Żhodou pre lek├íra je v├Żrazne lep┼í├ş preh─żad v opera─Źnom poli. Z├íkrok je jednoduch├Ż, bezpe─Źn├Ż a pacient poc├şti okam┼żit├║ ├║─żavu, nako─żko doch├ídza k uvo─żneniu tlaku na zasiahnutom nerve ruky.

 

Hojenie po operácii karpálneho tunela

Pribli┼żne 2 t├Ż┼żdne po z├íkroku odpor├║─Źame ruku band├í┼żova┼ą. Po 7-10 d┼łoch sa spravidla vyberaj├║ stehy. Ve─żkos┼ą poopera─Źnej rany je minim├ílna (pribli┼żne 2 cm) a je schovan├í v dlani. Pri fyzicky nen├íro─Źnej pr├íci je n├ívrat do zamestnania mo┼żn├Ż u┼ż p├ír dn├ş po z├íkroku. Pri manu├ílnej pr├íci odpor├║─Źame pod─ża potreby PN na nieko─żko t├Ż┼żd┼łov.

Na vstupn├ę vy┼íetrenie k n├í┼ímu ┼ípecialistovi sa m├┤┼żete objedna┼ą na 0911 45 45 50 alebo revive@revive.sk

OBJEDNA┼Ą SA