fbpx

Oddelenia - Oper├ícia vybo─Źen├ęho palca (haluxov)

Oper├ícia vybo─Źen├ęho palca (haluxov)

Kateg├│rie:
  • Popis
  • Recenzie (0)

Popis

Vybo─Źen├ę palce predstavuj├║ ┼ítruktur├ílnu deformitu k─║bu palca na nohe, s vybo─Źen├şm palca navonok od stredu tela a vybo─Źen├şm prvej z├íprstnej kosti dovn├║tra. Deformita vznik├í z 90% na genetickom podklade, ─Źastej┼íie u ┼żien ako mu┼żov a je zhor┼íovan├í nevhodnou obuvou, pre┼ąa┼żovan├şm alebo ├║razmi.

 

Ak├ę s├║ pr├şznaky vybo─Źen├Żch palcov (haluxov)?

Za─Źiatok ochorenia sa prejavuje otlakom, doch├ídza k citlivosti k─║bu a za─Źervenaniu ko┼że na palci. Nesk├┤r sa objavuje opuch a probl├ęmy s oh├Żban├şm, preto┼że palec tla─Ź├ş na ostatn├ę prsty a t├Żm sa deformuje prakticky cel├í predn├í ─Źas┼ą chodidla (pokles prie─Źnej klenby chodidla). K─║b palca na nohe pod tlakom hrubne a zv├Ą─Ź┼íuje sa smerom do vonkaj┼íej strany. To sp├┤sobuje boles┼ą pri ch├┤dzi.

 

Ak├ę s├║ pr├ş─Źiny vzniku vybo─Źen├Żch palcov (haluxov)?

Vznik vybo─Źen├Żch palcov (haluxov) m├í r├┤zne pr├ş─Źiny, ako genetika (v├Ązivov├í slabos┼ą, v├Ą─Ź┼íia pohyblivos┼ą k─║bu), nevhodn├í obuv (vysok├ę podp├Ątky, tesn├ę top├ínky, nepriedu┼ín├ę, ├║zke pan─Źuchy, pono┼żky), ploch├ę nohy, skr├íten├ę ┼í─żachy, pre┼ąa┼żovanie n├┤h (dlhodob├ę st├ítie) a ├║razy n├┤h. Ochorenie vybo─Źen├Żch palcov sa vyskytuje v dospelosti, t├Żka sa hlavne ┼żien a to naj─Źastej┼íie nad 40 rokov. V├Żnimkami v┼íak nie s├║ ani sle─Źny po 20. roku ┼żivota s genetickou z├í┼ąa┼żou (┼ąa┼żkosti v rodine) a mu┼żi vo veku 60 a viac rokov. ┼Żeny trpia t├Żmto ochoren├şm ─Źastej┼íie ako mu┼żi, preto┼że nosia ─Źasto ├║zke top├ínky na vysokom op├Ątku. Rozlo┼żenie v├íhy na nohu je nerovnomern├ę, klenba je pre┼ąa┼żovan├í a chodidlo v top├ínke je neust├íle utl├í─Źan├ę a postupne sa deformuje.

 

Ako sa lie─Źia vybo─Źen├ę palce (haluxy)?

Pri lie─Źbe vybo─Źen├Żch palcov vyu┼ż├şvame konzervat├şvnu (neopera─Źn├║) a opera─Źn├║ lie─Źbu, a to v z├ívislosti od ┼ít├ídia ochorenia. V za─Źiatkoch ochorenia m├┤┼że pom├┤c┼ą konzervat├şvna (neopera─Źn├í) lie─Źba, ktor├í spo─Ź├şva v nosen├ş korektorov a cvi─Źen├ş ┼ípeci├ílnych cvikov proti deformite.

Pri komplikovanej┼í├şch n├ílezoch resp. pr├şpadoch, ke─Ć konzervat├şvna lie─Źba neprisenie ┼żelan├Ż efekt, resp. deformita napreduje a pacient m├í bolesti, indikujeme oper├íciu. V s├║─Źasnosti je najre┼ípektovanej┼íia met├│da opera─Źnej lie─Źby vybo─Źen├Żch palcov tzv. SCARF osteot├│mia. Oper├ícia sa rob├ş v celkovej anest├ęzii a trv├í pribli┼żne 45-60 min├║t. Lek├ír najprv cielen├ę vytvor├ş ÔÇ×zlomeninuÔÇť v oblasti hlavn├ęho k─║bu palca a n├ísledne ju zafixuje v novom korigovanom postaven├ş pomocou ┼ípeci├ílnej tit├ínovej skrutky a skoby. Ide o v├Żkon jednod┼łovej chirurgie, tak┼że pacient je prepusten├Ż z kliniky do 24 hod├şn po oper├ícii.

 

Hojenie po oper├ícii vybo─Źen├Żch palcov

Nieko─żko dn├ş po oper├ícii m├┤┼że pacient poci┼ąova┼ą boles┼ą v mieste opera─Źnej rany. N├í┼í ┼ípecialista v├ím v┼żdy odporu─Ź├ş najvhodnej┼íie analgetik├í tj. lieky na tlmenie bolesti. Odporu─Źen├ę je oddychova┼ą na l├┤┼żku, noha by mala by┼ą vo zv├Ż┼íenej polohe.

Stehy sa vyberaj├║ 10-14 dn├ş po oper├ícii. Po dobu 4-6 t├Ż┼żd┼łov sa vy┼żaduje nosenie ┼ípeci├ílne navrhnutej top├ínky, v─Ćaka ─Źomu pacient nemus├ş pou┼ż├şva┼ą pri ch├┤dzi barle. Nohu je mo┼żn├ę plne z├í┼ąa┼żi┼ą pribli┼żne po 8 t├Ż┼żd┼łoch od oper├ície.

 

Na vstupn├ę vy┼íetrenie k n├í┼ímu ┼ípecialistovi sa m├┤┼żete objedna┼ą na 0911 45 45 50 alebo revive@revive.sk

Recenzie

Nikto zatia─ż nepridal hodnotenie.


Pridajte prv├║ recenziu pre “Oper├ícia vybo─Źen├ęho palca (haluxov)”

OBJEDNA┼Ą SA