fbpx

Blog

Liecba hemoroidov a krvacania z konecnika

Liečba hemoroidov a krvácania z konečníka

Máte problémy so svrbením, pálením, vyklenutím či krvácaním z konečníka? Vyhľadajte čo najskôr lekára a týchto nepríjemností sa zbavíte. Najmodernejšia liečba hemoroidov je bezbolestná, rýchla a účinná. MUDr. Július Muranský, MPH., skúsený špecialista na liečbu hemoroidov s viac ako 20-ročnou praxou odpovedá na najčastejšie otázky pacientov o hemoroidoch a krvácaní z konečníka.

 

Aké sú príčiny a príznaky hemoroidov?

S hemoroidmi sa stretne počas života približne 70 až 80% z nás. Príčiny vzniku môžeme rozdeliť na vnútorné a vonkajšie. K vnútorným príčinám hemoroidov patrí predovšetkým vrodená nedostatočnosť žilovej steny, vyšší vek (s pribúdajúcim vekom stúpa výskyt ochorenia, obzvlášť u ľudí nad 50 rokov), tehotenstvo a pôrod. Najčastejšími vonkajšími faktormi hemoroidov sú nesprávna životospráva (konzumácia nezdravých jedál, nadmerné užívanie alkoholu, fajčenie, nedostatočný príjem tekutín a vlákniny), obezita, sedavé zamestnanie, zadržiavanie stolice, časté zápchy, infekcie konečníka a nedostatočná hygiena.
Čo sa týka príznakov hemoroidov, v začiatočnom štádiu je typické svrbenie a pocit nekomfortu v oblasti konečníka. Časom sa pridruží pocit pálenia a vlhkosti v okolí konečníka, ale aj poruchy vyprázdňovania či nafukovanie. Veľmi nepríjemným príznakom hemoroidov je krvácanie z konečníka hneď po stolici. U pacientov s pokročilejšími stavmi je typické vyklenutie konečníka.

 

Aké stupne (štádia) hemoroidov existujú?

Podľa trv. Goligherovej klasifikácie je možné hemoroidy rozdeliť do 4 štádií:
1. stupeň – občasné krvácanie po stolici a pocit nekomfortu v oblasti konečníka,
2. stupeň – pravidelné krvácanie po stolici, pocit vlhkosti, pálenia a svrbenia konečníka, vyklenutie hemoroidov po stolici, ktoré sa samovoľne vráti späť do konečníka,
3. stupeň – časté pravidelné krvácanie, pálenie, svrbenie, bolesti a pocit vlhkosti v oblasti konečníka, vyklenutie hemoroidov po stolici, hemoroidy si pacient musí naspäť zatlačiť prstami,
4. stupeň – trvalé vyklenutie hemoroidov bez možnosti zatlačenia do konečníka, okrem toho pocit vlhkosti, svrbenia, bolesti a pálenia v oblasti konečníka, veľmi časté krvácanie z konečníka.

 

Aký je rozdiel medzi vnútornými a vonkajšími hemoroidmi?

Z hľadiska miesta lokalizácie rozlišujeme vnútorné, vonkajšie alebo kombinované hemoroidy. V praxi sa najčastejšie vyskytujú kombinované, ktoré má až 70% pacientov. Preto je pri liečbe hemoroidov veľmi dôležitý komplexný prístup.
Príčinou vzniku vnútorných hemoroidov je zvyčajne opakované nadmerné úsilie vyvíjané počas vytlačenia stolice. U žien spôsobuje výrazne zhoršenie hemoroidov pôrod a fyzická námaha vyvíjaná počas neho. Typickým príznakom vnútorných hemoroidov je krvácanie z konečníka. Krv sa zjavuje na stolici alebo toaletnom papieri a má jasnočervenú farbu. Krvácanie z konečníka je chronické a v prípade dlhodobých strát väčšieho množstva krvi cestou hemoroidov, môže vyústiť do málokrvnosti a nedostatku železa v organizme.
Vonkajšie hemoroidy sa u pacientov vyskytujú menej ako vnútorné hemoroidy. Vznikajú pri zápale žíl uložených podkožne okolo análneho otvoru a tiež v súvislosti s námahou počas vytláčania stolice či pri dlhodobo trvajúcej zápche. Vonkajšie hemoroidy Rizikom pri vonkajších hemoroidoch je vznik trombózy, čiže krvnej zrazeniny. Hemoroid s krvnou zrazeninou sa náhle zväčší a má modrastú farbu. Ide o veľmi bolestivú komplikáciu vyžadujúcu okamžitú liečbu.

 

Ako prebieha proktologické vyšetrenie / vyšetrenie konečníka?

Predstava vyšetrenia konečníka (tzv. proktologického vyšetrenia) asi neláka nikoho z nás. Strach z bolesti či nekomfortu je mnohokrát silnejší ako my a k návšteve lekára nás doženú už len neznesiteľné bolesti. Je to obrovská škodá, pretože čím skôr pacient príde, tým jednoduchšia a menej invazívna je liečba hemoroidov. Pokiaľ je vyšetrenie konečníka urobené správne, nemalo by byť pre pacienta bolestivé.
Pri podozrení na hemoroidy odporúčam každému pacientovi čo najskôr vyhľadať lekára.
V rámci proktologického vyšetrenia konečníka sa robí najprv palpačné vyšetrenie, pri ktorom nahmatáme rezistencie a tuhosť konečníka. Potom nasleduje prístrojové vyšetrenie anoskopom/rektoskopom, ktoré umožní lekárovi na základe zraku posúdiť stav konečníka a na 95% aj konkrétnu diagnózu. Okrem vyšetrenia sa samozrejme lekár – proktológ pýta aj na zdravotné obtiaže pacienta. Samozrejme ho zaujímajú aj informácie o predchádzajúcej liečbe hemoroidov, ak nejaká bola. V závislosti od diagnózy sa potom stanoví najvhodnejšia metóda liečby hemoroidov pre konkrétneho pacienta.

 

Ako sa dajú liečiť hemoroidy 1. stupňa?

Pri hemoroidoch v začiatočných štádiách sa využíva tzv. konzervatívna liečba hemoroidov, ktorá spočíva v používaní mastičiek, čípkov a užívaní liekov. Jej cieľom je upokojenie zápalového procesu, pocitov svrbenia, pálenia a nekomfortu v oblasti konečníka.
Lokálne masti a čípky spravidla obsahujú protizápalovú zložku, lokálne anestetikum proti bolesti, zložku spevňujúcu cievnu stenu a zložku podporujúcu obnovu sliznice konečníka.
Venotoniká sú lieky rastlinného pôvodu, rastlinné farbivá, tzv. flavonoidy. Ich hlavným predstaviteľom je látka diosmin, ktorá sa získava z kôry špeciálnej odrody nezrelých pomarančov. Flavonoidy pôsobia na pnutie žilnej steny, chránia štruktúry žilových chlopní a majú antioxidačný a protizápalový účinok. Najlepší efekt majú pri akútnych krvácajúcich hemoroidoch a pri akútnej trombóze. Sú však vhodné aj na dlhodobé užívanie.
Pri konzervatívnej liečbe hemoroidov sú takisto veľmi dôležité: úprava stravy bohatej na vlákninu, zvýšená hygiena konečníka a dobre známy kúpeľ v dubovej kôre.

 

A čo liečba hemoroidov 2. – 4. stupňa? Ako sa liečia krvácajúce hemoroidy, vyklenuté hemoroidy či vracajúce sa hemoroidy?

V súčasnosti sa ustupuje od radikálnej chirurgickej liečby hemoroidov a preferujú sa neinvazívne liečebné metódy bez použitia skalpela. Aby sa dosiahol lepší výsledný efekt liečby, robia sa podľa možnosti radšej častejšie, menšie a menej bolestivé výkony. Pri liečbe hemoroidov sa v súčasnosti využívajú najmä gumičková metóda (tzv. Barronova ligatúra), liečba prístrojom Hemoron a laserová liečba.
1. Gumičková metóda (tzv. Barronova ligatúra)
Barronova ligatúra je krátky ambulantný zákrok bez potreby akejkoľvek anestézie. Jej princípom je aplikácia špeciálneho gumového krúžku (na hemoroidy), ktorý „zaškrtí” prítokové a odtokové cievy. Hemoroidy v priebehu niekoľkých dní nekrotizujú (odomrú), spontánne sa odlúčia a odchádzajú so stolicou. Gumičkovou metódou sa tak vytvorí dvojitý efekt – čiastočná redukcia tkaniva a malá jazvička, ktorá fixuje zvyšok tkaniva. Pre lepší výsledok liečby hemoroidov je vhodné postupovať pomalšie a zákrok viackrát opakovať. Pacient môže po Barronovej ligatúre vykonávať bežné denné aktivity a nevyžaduje sa PN.
2. Liečba hemoroidov prístrojom Hemoron
Prístroj Hemoron slúži na liečbu vnútorných hemoroidov v štádiách I.-III. Hemoroidy sú ošetrené impulzným monofázickým prúdom z nizkonapäťového zdroja. Po zákroku dochádza k zníženiu prietoku v tepnách až o 80% a následne k postupnému zániku hemoroidov. Efekt liečby prichádza hneď po výkone a postupne sa rozvíja (dochádza k stiahnutiu hemoroidálneho uzlu najčastejšie po cca 3-4 týždňoch). Samotný výkon trvá od 15 do 45 minút a opakuje sa 3 až 4-krát. Po ošetrení pacient odchádza domov, nie je nutné obmedziť pracovnú činnosť, takisto sa nevyžaduje ani PN.
3. Laserová liečba hemoroidov
Laserová operácia je v súčasnosti najmodernejšia metóda liečby hemoroidov, vrátane komplikovaných prípadov. Výhodou tohto miniinvazívneho zákroku je, že umožňuje veľmi účinne a zároveň šetrne odstrániť naraz všetky hemoroidy. V porovnaní s chirurgickým riešením je benefitom predovšetkým minimálna bolestivosť po zákroku a výrazne skrátený proces hojenia. Laserom je možné preliečiť hemoroidálne uzly v štádiách II. až IV., teda aj pokročilé stavy a obnovujúce sa či krvácajúce hemoroidy.
Laserová operácia hemoroidov trvá približne 30 minút a realizuje sa v lokálnej alebo celkovej anestézii. Hemoroidy sa odstránia pomocou tenkého laserového lúča. Cievne zväzky sú ošetrené laserom, ktorý je uložený pod sliznicou konečníka, takže nedochádza k jeho poškodeniu, zjazveniu ani zúženiu. Bezprostredne po z&laserovom zákroku zmenšia hemoroidy svoj objem až o 40% a k úplnému ústupu dochádza do 6 týždňov po zákroku.
Približne hodinu po laserovej operácii hemoroidov pacient oddychuje na lôžku. Následne je prepustený do domácej starostlivosti. Pacienti so zvýšenou citlivosťou zvyčajne užívajú 2 dni po zákroku ľahké analgetiká na tlmenie bolesti. Nakoľko laserová liečba hemoroidov nevyžaduje dlhodobú rekonvalescenciu ani PN, pacienti sa môžu vrátiť do zamestnania už na 2. deň resp. v priebehu pár dní po zákroku.

4. Okrem uvedených metód liečby hemoroidov sa môžu realizovať aj väčšie operačné výkony, od ktorých sa však v súčasnosti ustupuje. Pokiaľ ich však vyžaduje zdravotný stav pacienta, realizujú sa samozrejme aj tieto:
a) Stapler – Longova metóda – pomocou špeciálneho prístroja  sa odstráni a zošije sliznica konečníka. V porovnaní s klasickou operáciou hemoroidov sa výkon realizuje v oblasti nad linea dentata v hĺbke asi 4 cm, kde je výkon menej bolestivý.
b) Metóda HAL-RAR – vhodná predovšetkým pri liečbe vonkajších hemoroidov, operácia trvá približne 30 minút, odporúčaná doba PN je 5-10 dní.
c) Liečba vysokofrekvenčnou abláciou – chirurgické odstránenie hemoroidov v lokálnej alebo celkovej anestézii.

SME ZMLUVNÝM PARTNEROM UNIONU a DÔVERY v odbore JEDNODŇOVÁ CHIRURGIA. Skryť