Hemoroidy patria v súčasnosti k najrozšírenejším ochoreniam. Podľa dostupných štatistík sa s nimi počas života stretne až 75% ľudí vo veku od 25 rokov. Pre pacienta predstavujú nielen psychický stres, ale v horšom prípade aj nepríjemné bolesti. Ochorenie obmedzuje komfortný život, o čom by vedeli rozprávať mnohí pacienti, ktorí sa trápia s bolesťami v pokročilejších štádiách.
Pod pojmom hemoroidy alebo ľudovo povedané „zlatá žila“ sa rozumejú žily v konečníku. Fungujú ako pružný a zároveň vodotesný uzáver, ktorý je nevyhnutný pri vyprázdňovaní a takisto udržaní črevného obsahu. Ťažkosti vznikajú, ak sa samotné hemoroidy zapália alebo zväčšia a dochádza ku vzniku krvnej zrazeniny. Konečník a jeho sliznicu vystiela hustá cievna sieť, ktorá má za úlohu zabezpečovať výživu okolitého tkaniva. Cievy sa môžu rozšíriť pri nadmernom tlaku, kedy sa v nich nahromadí krv a tvoria sa uzly, ktoré si môžete predstaviť ako obdobu kŕčových žíl.
Keď sú žily mierne rozšírené, prejavom je slabé krvácanie po stolici, ktoré si pacient všimne vďaka stopám na toaletnom papieri. Väčšie hemoroidy spozorujete tak, že vás v konečníku svrbí, páli a krvácanie je intenzívnejšie. Vtedy sa žilový pletenec po vyprázdňovaní vysúva do análneho kanála, no sám sa spontánne dokáže vrátiť naspäť. Horšie štádium nastáva v tom prípade, ak hemoroidy vychádzajú pri vyprázdňovaní z konečníka von, no musíte ich zasunúť naspäť manuálne. Napokon sú tu trvalé ťažkosti, kedy skutočne veľké hemoroidy z análneho otvoru trvalo vyčnievajú, pacient z tohto miesta krváca, pričom vystúpená sliznica sa zapaľuje, pacienta svrbí a výrazne bolí.
Ako vznikajú hemoroidy?
Hemoroidy môžu vznikať rôzne, a to vplyvom viacerých faktorov. Hlavnou príčinou býva vrodená nedostatočnosť žilovej steny, nesprávne stravovacie návyky a nízka fyzická aktivita spojená so sedavým spôsobom života. Okrem týchto bežných menovaných príčin môžeme pozorovať medzi dôvodmi vzniku hemoroidov aj psychicky podmienené oneskorené vyprázdňovanie, manipuláciu s výrazne ťažkými bremenami, dlhodobé státie, obezitu, akútne hnačky, rektálne nádorové ochorenia, ale aj poškodenia pečene. Výnimočný je prípad tehotných žien, pretože tlakom pri pôrode sa predchádzajúce problémy môžu ešte zvýrazniť.
Spôsoby liečby hemoroidov
Liečbu je možné zahájiť úpravou životného štýlu, čo zahŕňa predovšetkým dostatočný pohyb, posilňovanie panvového dna, správne vyprázdňovanie, hygienu a samozrejme úpravu stravy. Ľahké prejavy zápalu, svrbenia a bolesti je možné zmierniť mastičkami, kúpeľmi a čípkami. Ak sa tieto druhy liečby neosvedčia, čo sa stáva vo vyšších štádiách ochorenia, pristupuje sa k chirurgickej liečbe.
Novinkou v tomto odbore sú laserové operácie hemoroidov, ktoré môžete podstúpiť na našej klinike v Bratislave. Ide o miniinvazívny zákrok v lokálnej alebo celkovej anestézii pomocou laserového radiálneho vlákna. Laserom vieme odstrániť a ošetriť hemoroidálne uzly v štádiách II.-IV., teda aj komplikované a pokročilé stavy, obnovujúce sa a krvácajúce hemoroidy. Zákrok trvá približne 30 minút, pacient po ňom oddychuje zhruba hodinu na lôžku a následne je prepustený do domácej starostlivosti. Prvé 2 dni užívajú pacienti so zvýšenou citlivosťou dvakrát denne ľahké analgetiká. Nasledujúci deň po zákroku môžu pacienti nastúpiť do zamestnania.
Laserová operácia hemoroidov má mnoho výhod: operačná jazva má iba 2 mm, cievne zväzky sú ošetrované laserom uloženým pod sliznicou konečníka, nedochádza k poškodeniu ani jazveniu sliznice, a tým pádom ani k zúženiu konečníka. Hemoroidálne uzly zmenšia svoj objem o 40 % bezprostredne po zákroku a úplný ústup nastáva do 6 týždňov po zákroku. Laserovú operáciu hemoroidov budete vnímať ako obrovskú úľavu a nenahraditeľnú pomoc pri boji s týmto nepríjemným zdravotným problémom. Zákrok na našej klinike vykonáva skúsený chirurg s dlhoročnou praxou – MUDr. Július Muranský.