fbpx

Blog

Proktolog a proktologia

Máte problém s hemoroidmi? Proktológa a proktologickú ambulanciu si vyberajte podľa týchto kritérií!

Proktológa a proktologickú ambulanciu vyhľadáva v súčasnosti čoraz viac pacientov. Kvôli nezdravému životnému štýlu či dedičnosti má problém s hemoroidmi približne 70-80% ľudí. Viete, podľa čoho spoznáte dobrého proktológa, teda odborníka na liečbu ochorení konečníka? Pri výbere proktológa dbajte najmä na toto:

 

Prax proktológa

Prax a reálne skúsenosti sú úplnou alfou a omegou pri výbere proktológa a proktologickej ambulancie. Je to dôležité hlavne kvôli tomu, aby vás lekár dôkladne vyšetril a určil tak presnú diagnózu. Jedine vtedy je možné hemoroidy úspešne liečiť. Ak totiž pacient nie je dobre proktologicky vyšetrený, hrozí riziko, že liečba hemoroidov resp. akékoľvek jej opakovanie bude neúspešné.

Proktologické vyšetrenie u skúseného proktológa by pre pacienta nemalo byť bolestivé, jeho priebeh je nasledovný: „Prvým krokom je palpačné vyšetrenie konečníka, pri ktorom proktológ nahmatá rezistencie a tuhosť konečníka. Potom nasleduje prístrojové vyšetrenie konečníka anoskopom/rektoskopom, ktoré umožní proktológovi na základe zraku posúdiť stav konečníka a na 95% aj konkrétnu diagnózu,“ vysvetľuje proktológ MUDr. Július Muranský, MPH., skúsený špecialista s viac ako 20-ročnou praxou v proktológii.
Okrem proktologického vyšetrenia sa samozrejme lekár pýta aj na zdravotné problémy pacienta resp. zaujímajú ho aj informácie o predchádzajúcej liečbe hemoroidov, ak nejaká bola. V závislosti od diagnózy resp. štádia hemoroidov potom proktológ stanoví najvhodnejšiu metódu liečby hemoroidov pre konkrétneho pacienta.

 

Metódy liečby hemoroidov v proktologickej ambulancii

Pri výbere proktóga a proktologickej ambulancie, a to nielen v Bratislave ale v celej SR, buďte veľmi obozretní. Proktologické pracovisko by malo poskytovať komplexnú liečbu hemoroidov, nielen venovať sa jednej liečebnej metóde a tú odporúčať každému pacientovi. Vhodnú metódu liečby hemoroidov by mal proktológ voliť vždy v závislosti od diagnózy konkrétneho pacienta, nedá sa to zovšeobecniť a robiť rovnaký zákrok každému pacientovi.
„Dôležité je vybrať si odborníka, ktorý sa zaoberá komplexnou liečbou hemoroidov, a to z dôvodu širokej škály realizovaných výkonov. Uprednostňujte proktologické pracoviská, kde sa hemoroidy liečia v lokálnej aj celkovej anestézii,“ upresňuje proktológ MUDr. Július Muranský, MPH.
Aktuálne sú najpopulárnejšie tieto 3 metódy liečby hemoroidov:
1. Gumičková metóda (tzv. Barronova ligatúra).
2. Liečba hemoroidov prístrojom Hemoron.
3. Laserová operácia hemoroidov – najnovšia metóda, veľmi účinná a zároveň šetrná.

 

Sledovanie najnovších trendov v proktológii

V proktológii, teda v liečbe ochorení konečníka sa v súčasnosti neodporúčajú radikálne zásahy, uprednostňujú sa radšej menej invazívne spôsoby liečby. „V našej proktologickej ambulancii v Bratislave sa ustupuje od radikálnej chirurgickej liečby a preferujeme neinvazívne liečebné metódy hemoroidov, bez použitia skalpela. Aby sa dosiahol lepší výsledný efekt liečby, robia sa radšej častejšie a menšie výkony, “ vysvetľuje skúsený proktológ s dlhoročnou praxou, MUDr. Július Muranský, MPH.
„V proktológii je dnes najnovšia liečebná metóda hemoroidov laserová operácia hemoroidov. Ide o miniinvazívny výkon, vďaka ktorému vieme veľmi účinne a šetrne odstrániť hemoroidy v II.-IV. štádiu, vrátane komplikovaných stavov, krvácajúcich či obnovujúcich sa hemoroidov,“ hovorí odborník z proktologickej ambulancie v Bratislave.
V porovnaní s chirurgickým riešením je benefitom laserovej liečby hemoroidov predovšetkým minimálna bolestivosť po zákroku a výrazne skrátený proces hojenia. Laserová operácia hemoroidov trvá približne 30 minút a robí sa v lokálnej alebo celkovej anestézii. Bezprostredne po operácii zmenšia hemoroidy svoj objem až o 40% a k úplnému ústupu dochádza do 6 týždňov. Nakoľko laserová operácia hemoroidov nevyžaduje dlhodobú rekonvalescenciu ani PN, pacienti sa môžu vrátiť do zamestnania už na 2. deň resp. v priebehu pár dní.

 

Recenzie na proktológa a proktologickú ambulanciu

Dôležitejší ako spôsob prezentácie proktológa či proktologickej ambulancie sú recenzie dostupné napríklad na sociálnych sieťach Facebook, Instagram alebo Google. Tieto recenzie píše vždy konkrétny pacienti a proktológ ani proktologická ambulancia ich nevie nijako zmazať ani upravovať. Pozor však na diskusné fóra ako napríklad Modrý koník, kde môžu byť niektoré recenzie na proktológov a proktologické ambulancie písané iba z marketingových dôvodov, nie od reálnych pacientov.

SME ZMLUVNÝM PARTNEROM UNIONU a DÔVERY v odbore JEDNODŇOVÁ CHIRURGIA. Skryť