fbpx

Blog

Hemoroidy

─îo s├║ hemoroidy?

Hemoroidy, hemeroidy alebo ─żudovo povedan├ę ÔÇ×zlat├í ┼żilaÔÇť s├║ opuchnut├ę a zap├ílene ┼żily okolo an├ílneho otvoru v dolnej ─Źasti kone─Źn├şka. Ide o vakovit├ę roz┼í├şrenia hemoroid├ílnych splet├ş v oblasti an├ílneho kan├íla s n├ísledn├Żm postihnut├şm vystielaj├║cej sliznice. Patria k┬á─Źast├Żm┬ázdravotn├Żm probl├ęmom a s├║ pr├ştomn├ę u 50 % dospel├Żch ─żud├ş. V z├ívislosti od postihnutej spleti m├┤┼żu by┼ą hemoroidy vn├║torn├ę alebo vonkaj┼íie.

 

Vn├║torne hemoroidy

S├║ ─Źastej┼íie a vznikaj├║ zvy─Źajne n├ísledkom nadmern├ęho ├║silia vyv├şjan├ęho po─Źas vytla─Źenia stolice (defek├ícia) v priebehu mnoh├Żch rokov. U ┼żien sa pozoruje v├Żrazne zhor┼íenie v s├║vislosti s p├┤rodnou n├ímahou. Roz┼í├şren├ę ┼żily spolu so sliznicou vy─Źnievaj├║ do an├ílneho kan├íla a v pokro─Źil├Żch pr├şpadoch s├║ po─Źas defek├ície vytl├í─Źan├ę von an├ílnym otvorom, v├Ą─Ź┼íinou s├║ nebolestiv├ę. Boles┼ą sa zjavuje len v pokro─Źil├Żch ┼ít├ídi├ích, pri varixoch ve─żk├Żch rozmerov, alebo v pr├şpade, ┼że ich nemo┼żno po defek├ícii zatla─Źi┼ą spa┼ą dovn├║tra an├ílneho kan├íla. Typick├Żm┬ápr├şznakom┬ásprev├ídzaj├║cim vn├║torne hemoroidy je krv├ícanie jasno─Źervenej farby. Pri─Źom krv nie je premie┼ían├í so stolicou a zjavuje sa ku koncu defek├ície na stolici, alebo je pr├ştomn├í na toaletnom papieri. Toto krv├ícanie je chronick├ę a v pr├şpade dlhodob├Żch str├ít v├Ą─Ź┼íieho mno┼żstva krvi cestou hemoroidov, m├┤┼że vy├║sti┼ą do m├ílokrvnosti a nedostatku ┼żeleza v organizme.

 

Vonkajšie hemoroidy

S├║ menej ─Źast├ę a vznikaj├║ pri z├ípale ┼ż├şl ulo┼żen├Żch podko┼żne okolo an├ílneho otvoru a tie┼ż v s├║vislosti s n├ímahou po─Źas defek├ície ─Źi pri dlhodobo trvaj├║cej z├ípche. Vonkaj┼íie hemoroidy s├║ zvy─Źajne ve─żmi bolestiv├ę, jak po─Źas defek├ície, tak aj po nej. B├Żvaj├║ sprev├ídzan├ę┬ákrv├ícan├şm, ktor├ę ustupuje samovo─żne. Typickou komplik├íciou vonkaj┼í├şch hemoroidov je vznik tromb├│zy, ─Źi┼że krvnej zrazeniny v┬á┼żil├ích, tvoriacich hemoroid. Hemoroid s krvnou zrazeninou sa n├íhle zv├Ą─Ź┼í├ş a m├í modrast├║ farbu. Ide o ve─żmi bolestiv├║ komplik├íciu vy┼żaduj├║cu lie─Źbu.

 

Na klinike jednod┼łovej chirurgie┬áREVIVE vyu┼ż├şvame pri lie─Źbe hemoroidov nasledovn├ę met├│dy:

 

  1. Konzervat├şvna lie─Źba:
  2. a) uk─żudnenie z├ípalov├ęho┬á bolestiv├ęho procesu masti─Źkami a┬áliekmi /neodstra┼łuj├║ v┼íak podstatu ochorenia/

 

  1. b) v├Żkony radik├ílne odstra┼łuj├║ce hemoroidy neopera─Źne:

 

  • Barronova ligat├║ra (gumi─Źkov├í met├│da)

Aplik├ícia gumi─Źky prebieha pomocou jednoduch├ęho endoskopick├ęho pr├şstroja. O┼íetrenie touto met├│dou vytv├íra dvojit├Ż efekt ÔÇô ─Źiasto─Źn├í redukcia tkaniva a jazva, ktor├í fixuje zvy┼íok tkaniva k spodine. O┼íetrenie spo─Ź├şva v zachyten├ş hemoroidu sacou sondou a aplik├ícii gumov├ęho kr├║┼żku pomocou aplik├ítora. Gumov├Ż kr├║┼żok za┼íkrt├ş pr├ştokov├ę a odtokov├ę cievy. O┼íetren├í ÔÇ×zlat├í ┼żilaÔÇť v priebehu nieko─żk├Żch hod├şn a┼ż dn├ş (pod─ża ve─żkosti) bezbolestne nekrotizuje (odumrie), spont├ínne sa odl├║─Źi a odch├ídza stolicou. Rana sa hoj├ş malou jazvou v kone─Źn├şku.

  • Odstra┼łovanie pomocou pr├şstroja Hemoron

Pr├şstroj sl├║┼żi na lie─Źenie vn├║torn├Żch hemoroidov. Po aplik├ícii doch├ídza k zn├ş┼żeniu prietoku v tepn├ích a┼ż o 80% a n├ísledne k postupn├ęmu z├íniku hemoroidov. Zost├ívaj├║ci prietok┬á umo┼ż┼łuje postupn├║ adapt├íciu a prestavbu z├ísobovanej oblasti bez rizika n├íhleho nedokrvenia a odumretia tkaniva. Efekt lie─Źby prich├ídza hne─Ć po v├Żkone a┬ápostupne sa rozv├şja (doch├ídza k┬ástiahnutiu hemoroid├íln├ęho uzlu naj─Źastej┼íie ┬ápo cca 3-4 t├Ż┼żd┼łoch). Samotn├Ż v├Żkon trv├í od 15 do 45 min├║t a opakuje sa 3 a┼ż 4-kr├ít. Po o┼íetren├ş pacient odch├ídza domov, nie je nutn├ę obmedzi┼ą pracovn├║ ─Źinnos┼ą, takisto sa nevy┼żaduje ani PN.

 

  1. Opera─Źn├ę mo┼żnosti(odstra┼łuje sa ─Źas┼ą kone─Źn├şka, alebo cel├Ż kone─Źn├şk)
  • Pou┼żitie jednor├ízov├ęho pr├şstroja STAPLER ÔÇô Longova met├│da

Pomocou ┼ípeci├ílneho pr├şstroja┬á sa odstr├íni a zo┼íije sliznica kone─Źn├şka. V┬áporovnan├ş s klasickou oper├íciou sa v├Żkon realizuje v oblasti nad linea dentata v h─║bke asi 4 cm, kde je v├Żkon menej bolestiv├Ż.

Hemoroidy sa odstr├ínia pomocou tenk├ęho laserov├ęho l├║─Źa, ktor├Ż len minim├ílne po┼íkod├ş okolit├ę tkaniv├í. Doch├ídza k┬áokam┼żit├ęmu zastaveniu krv├ícania a┬ámen┼íiemu opuchu. Hojenie je nepomerne r├Żchlej┼íie, ako pri in├Żch z├íkrokoch. Ve─żkou v├Żhodou je aj odstr├ínenie v┼íetk├Żch hemoroidov naraz.

  • Hal-Rar

Zdie─ża┼ą pr├şspevok