fbpx

Blog

Hemoroidy

Čo sú hemoroidy?

Hemoroidy, hemeroidy alebo ľudovo povedané „zlatá žila“ sú opuchnuté a zapálene žily okolo análneho otvoru v dolnej časti konečníka. Ide o vakovité rozšírenia hemoroidálnych spletí v oblasti análneho kanála s následným postihnutím vystielajúcej sliznice. Patria k častým zdravotným problémom a sú prítomné u 50 % dospelých ľudí. V závislosti od postihnutej spleti môžu byť hemoroidy vnútorné alebo vonkajšie.

 

Vnútorne hemoroidy

Sú častejšie a vznikajú zvyčajne následkom nadmerného úsilia vyvíjaného počas vytlačenia stolice (defekácia) v priebehu mnohých rokov. U žien sa pozoruje výrazne zhoršenie v súvislosti s pôrodnou námahou. Rozšírené žily spolu so sliznicou vyčnievajú do análneho kanála a v pokročilých prípadoch sú počas defekácie vytláčané von análnym otvorom, väčšinou sú nebolestivé. Bolesť sa zjavuje len v pokročilých štádiách, pri varixoch veľkých rozmerov, alebo v prípade, že ich nemožno po defekácii zatlačiť spať dovnútra análneho kanála. Typickým príznakom sprevádzajúcim vnútorne hemoroidy je krvácanie jasnočervenej farby. Pričom krv nie je premiešaná so stolicou a zjavuje sa ku koncu defekácie na stolici, alebo je prítomná na toaletnom papieri. Toto krvácanie je chronické a v prípade dlhodobých strát väčšieho množstva krvi cestou hemoroidov, môže vyústiť do málokrvnosti a nedostatku železa v organizme.

 

Vonkajšie hemoroidy

Sú menej časté a vznikajú pri zápale žíl uložených podkožne okolo análneho otvoru a tiež v súvislosti s námahou počas defekácie či pri dlhodobo trvajúcej zápche. Vonkajšie hemoroidy sú zvyčajne veľmi bolestivé, jak počas defekácie, tak aj po nej. Bývajú sprevádzané krvácaním, ktoré ustupuje samovoľne. Typickou komplikáciou vonkajších hemoroidov je vznik trombózy, čiže krvnej zrazeniny v žilách, tvoriacich hemoroid. Hemoroid s krvnou zrazeninou sa náhle zväčší a má modrastú farbu. Ide o veľmi bolestivú komplikáciu vyžadujúcu liečbu.

 

Na klinike jednodňovej chirurgie REVIVE využívame pri liečbe hemoroidov nasledovné metódy:

 

  1. Konzervatívna liečba:
  2. a) ukľudnenie zápalového  bolestivého procesu mastičkami a liekmi /neodstraňujú však podstatu ochorenia/

 

  1. b) výkony radikálne odstraňujúce hemoroidy neoperačne:

 

  • Barronova ligatúra (gumičková metóda)

Aplikácia gumičky prebieha pomocou jednoduchého endoskopického prístroja. Ošetrenie touto metódou vytvára dvojitý efekt – čiastočná redukcia tkaniva a jazva, ktorá fixuje zvyšok tkaniva k spodine. Ošetrenie spočíva v zachytení hemoroidu sacou sondou a aplikácii gumového krúžku pomocou aplikátora. Gumový krúžok zaškrtí prítokové a odtokové cievy. Ošetrená „zlatá žila“ v priebehu niekoľkých hodín až dní (podľa veľkosti) bezbolestne nekrotizuje (odumrie), spontánne sa odlúči a odchádza stolicou. Rana sa hojí malou jazvou v konečníku.

  • Odstraňovanie pomocou prístroja Hemoron

Prístroj slúži na liečenie vnútorných hemoroidov. Po aplikácii dochádza k zníženiu prietoku v tepnách až o 80% a následne k postupnému zániku hemoroidov. Zostávajúci prietok  umožňuje postupnú adaptáciu a prestavbu zásobovanej oblasti bez rizika náhleho nedokrvenia a odumretia tkaniva. Efekt liečby prichádza hneď po výkone a postupne sa rozvíja (dochádza k stiahnutiu hemoroidálného uzlu najčastejšie  po cca 3-4 týždňoch). Samotný výkon trvá od 15 do 45 minút a opakuje sa 3 až 4-krát. Po ošetrení pacient odchádza domov, nie je nutné obmedziť pracovnú činnosť, takisto sa nevyžaduje ani PN.

 

  1. Operačné možnosti(odstraňuje sa časť konečníka, alebo celý konečník)
  • Použitie jednorázového prístroja STAPLER – Longova metóda

Pomocou špeciálneho prístroja  sa odstráni a zošije sliznica konečníka. V porovnaní s klasickou operáciou sa výkon realizuje v oblasti nad linea dentata v hĺbke asi 4 cm, kde je výkon menej bolestivý.

Hemoroidy sa odstránia pomocou tenkého laserového lúča, ktorý len minimálne poškodí okolité tkanivá. Dochádza k okamžitému zastaveniu krvácania a menšiemu opuchu. Hojenie je nepomerne rýchlejšie, ako pri iných zákrokoch. Veľkou výhodou je aj odstránenie všetkých hemoroidov naraz.

  • Hal-Rar

SME ZMLUVNÝM PARTNEROM UNIONU a DÔVERY v odbore JEDNODŇOVÁ CHIRURGIA. Skryť